Kalavská: O platoch sestier rokujeme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Andrea Kalavská
Foto: SITA/Diana Černáková

Ministerka zdravotníctva zároveň hovorí o snahe zatraktívniť štúdium ošetrovateľstva a ak to bude potrebné, aj o ďalšom rozširovaní kompetencií sestier.

O platoch sestier a pôrodných asistentiek rezort zdravotníctva aktuálne rokuje s ministerstvom financií a ďalšími zúčastnenými stranami. Uviedla to v stredu na konferencii Ošetrovateľstvo a zdravie v Trenčíne ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

„Dúfam, že prídeme čoskoro k zhode. Cieľom je navýšenie platov sestier, pôrodných asistentiek, rokujeme aj o iných zdravotníckych pracovníkoch,“ povedala.

Ministerka zároveň hovorí, že jej rezort rokuje aj o zvýšení štipendií pre študentov ošetrovateľstva, pričom od nasledujúceho školského roku by sa tento odbor mal dať študovať aj diaľkovo.

V hre je aj viac kompetencií

Zároveň tvrdí, že ak si to bude vyžadovať prax, v budúcnosti je ministerstvo otvorené aj diskusii o ďalšom rozšírení kompetencií sestier.

Rozsah kompetencií sestier je stanovený vo vyhláške, ktorá je platná od tohto mesiaca. Hovorí okrem iného o tom, že sestry a pôrodné asistentky s pokročilou praxou môžu predpisovať vybrané zdravotnícke pomôcky.

„V súčasnosti sme sa dohodli na rozsahu rozšírenia kompetencií, ktoré sú vyhláškou stanovené, ak si to však prax bude vyžadovať, som otvorená diskusii ohľadom ich ďalšieho rozšírenia,“ tvrdí ministerka.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať