Ficova vláda odvolala šéfku ÚDZS, na jej miesto zasadne známe meno

Renáta Bláhová
Bývalá predsedníčka Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Renáta Bláhová. Reprofoto: www.youtube.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Predsedníčka Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Renáta Bláhová k 6. februáru končí vo svojej funkcii.

Na návrh ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej (Hlas-SD) o tom rozhodla vláda. Novým šéfom ÚDZS sa od 7. februára stane bývalý minister zdravotníctva v úradníckej vláde Michal Palkovič.

Nespĺňala predpoklady

Odvolanie Renáty Bláhovej zdôvodňuje ministerka Dolinková tým, že Bláhová nespĺňa zákonom požadované kvalifikačné predpoklady na výkon funkcie predsedu ÚDZS, je politickým nominantom a do funkcie predsedníčky ÚDZS bola vymenovaná bez výberového procesu.

Bláhová sa podľa ministerky nevenovala zásadným otázkam v zdravotníctve, ako napríklad hospodáreniu VšZP, ktorá sa opakovanie dostala pod hranicu zákonom požadovanej výšky vlastného imania.

Prekračovala kompetencie

Odvolanej šéfke ÚDZS tiež vyčíta to, že opakovane prekračovala zákonom dané kompetencie úradu a zároveň nezvládla komunikáciu s kľúčovými subjektmi v oblasti zdravotného poistenia i poskytovania zdravotnej starostlivosti.

Vláda Roberta Fica využila len nedávno schválenú novelu zákona o zdravotných poisťovniach, ktorou sa od 1. februára zásadne zmenilo vymenúvanie a odvolávanie predsedu ÚDZS.

Po novom má právomoc vláda

Ak pôvodne predsedu úradu vymenúval a odvolával prezident na návrh vlády po schválení parlamentom, po novom túto právomoc vykonáva už len vláda na návrh šéfa rezortu zdravotníctva. Prezident SR aj Národná rada SR sa z tohto procesu vylúčili.

Dôvody na odvolanie predsedu ÚDZS sa doplnili o formuláciu, „ak existujú iné závažné dôvody, najmä v prípade konania, ktoré vyvoláva alebo je spôsobilé vyvolať pochybnosti o osobnostných, morálnych alebo odborných predpokladoch na výkon jeho funkcie“.

Podľa doterajšieho vedenia ÚDZS je to krokom k oslabeniu nezávislosti tejto dôležitej verejnej inštitúcie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michal PalkovičRenáta BláhováZuzana Dolinková
Firmy a inštitúcie ÚDZS Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou