Fico chce držať medikov na Slovensku, študenti jeho nápady odmietajú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nervozita, stres, panika, preťaženosť, únava
Foto: Thinkstock

Strana Smer-SD predstavila svoj volebný program, v rámci ktorého chce zaviesť aj spôsob, ako udržať absolventov medicíny na Slovensku.

Predseda Smeru Robert Fico vyhlásil, že mladí lekári budú musieť odpracovať 10 rokov na Slovensku, inak dostanú šek v cene štúdia na preplatenie.

Samotní študenti jeho nápad okamžite odmietli.

Študenti: Radšej zlepšite podmienky

Ako uvádza na svojom facebookovom profile Fórum študentov medicíny, Ficove slová medikov rozhorčili.

Odmietame zneužívanie nás, nášho štúdia a budúceho povolania ako prostriedkov pre ďalšie polarizovanie spoločnosti a politickej kampane,“ uvádza fórum.

Takýto spôsob držania lekárov na Slovensku označili za absolutistický. Podľa nich by sa skôr mali podmienky v zdravotníctve zmeniť tak, aby lekári na Slovensku ostať chceli.

Sme otvorení diskusii o vytvorení lepších pracovných podmienok pre absolventov lekárskych fakúlt s cieľom udržania mladých lekárov na Slovensku,“ píše fórum.

Odmietajú siahanie na slobodu

Mnohí z nás sa rozhodli aj napriek dlhodobo odkladaným systémovým riešeniam problémov v slovenskom zdravotníctve po ukončení štúdia zostať a pracovať zo svojich pozícií na zlepšovaní aktuálneho stavu. Takéto riešenie ale napriek tomuto rozhodnutiu rázne odmietame,“ vyhlasujú medici.

Úprimne nám záleží na budúcnosti Slovenska a slovenského zdravotníctva. Naši rodičia bojovali za našu slobodu, nie sme ochotní o ňu prísť,“ zdôrazňujú.

KDH: Nedá sa obmedziť len študentov jedného odboru

Nemôžete obmedziť iba študentov medicíny, odkazuje Smeru expert KDH pre zdravotníctvo Ján Hencel. „Ak sa Smer rozhodne brániť prístupu k vzdelávaniu pod hrozbou pokút, tak také opatrenie nesmie byť diskriminačné,“ uviedol Hencel v reakcii.

Ďalším dôsledkom by podľa neho mohlo byť, že na slovenské vysoké školy sa nebudú hlásiť študenti. Už teraz množstvo z nich študuje v Česku.

Robert Fico asi zabudol, že dôvodom odchodu do zahraničia je aj to, že sú tam adekvátne ohodnotení a že zdravotníctvo tam nie je spolitizované,“ dodal Hencel.

Sestrám Smer nič neponúkol

Podobný systém pritom už funguje v prípade študentov ošetrovateľstva. Nejde však o preplácanie štúdia, ale o štipendium. Sestry tak môžu študovať bez toho, aby nad nimi visela hrozba, že budú musieť vracať peniaze.

No pre sestry Smer nič neponúka, upozornila nezaradená poslankyňa kandidujúca za KDH Elena Červeňáková.

Žiaľ, program strany Smer-SD je ďalším príkladom toho, ako si táto vládna garnitúra neuvedomuje fakt, že bez sestier a pôrodných asistentiek sa zdravotná starostlivosť poskytovať jednoducho nedá,“ skonštatovala Červeňáková.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Elena ČerveňákováJán HencelRobert Fico
Firmy a inštitúcie Fórum študentov medicínyKDH Kresťanskodemokratické hnutieSMER-SD