Medici sa stretli s ministerkou a riaditeľmi nemocníc, hovorili nielen o plesniach

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Plesen_ba.jpg
Zdroj: Kniha plesní

Keď študenti vytvorili a premiérovi odovzdali Knihu plesní, chceli veci rozhýbať. Zdá sa, že sa to podarilo, zástupcovia študentov sa v utorok stretli s ministerkou zdravotníctva Andreou Kalavskou a riaditeľmi najväčších štátnych nemocníc. Má ísť o otvorenie komunikácie zástupcov zdravotníckych zariadení a študentov.

Ako uviedol študent doktorandského štúdia na Lekárskej fakulte UPJŠ v Košiciach Jakub Jánošík, cieľom Knihy plesní nebolo na nikoho útočiť. „Chceli sme poukázať na zanedbané časti nemocníc, ktoré vo väčšine prípadov nepotrebujú finančne náročné investície a rekonštrukciu,“ povedal.

Prvé zmeny študenti zaznamenali už po prvom stretnutí u premiéra. „Určite však budeme v našej aktivite pokračovať aj naďalej,“ sľúbil Jánošík.

študenti
Študenti na stretnutí s ministerkou zdravotníctva Andreou Kalavskou a riaditeľmi nemocníc Foto: UNLP Košice

Dohodli sa na pravidelných stretnutiach

So zástupcami zdravotníckych zariadení študenti hovorili nielen o plesniach, ale aj iných záležitostiach, ktoré trápia študentov medicíny a potrebujú zmenu. „Dohodli sme sa, že sa budeme na lokálnej úrovni stretávať každé tri mesiace a niekoľkokrát ročne bude stretnutie riaditeľov s medikmi na úrovni ministerstva,“ zhrnul Jánošík.

Podľa neho zostali po tomto stretnutí nezodpovedané viaceré otázky súvisiace so štúdiom a zamestnávaním medikov v nemocniciach počas štúdia. Keďže ide o medzirezortný problém, riešiť sa musí v spolupráci s ministerstvom školstva.

Riaditelia nemocníc na stretnutí skonštatovali, že nevyhovujúce priestory pre medikov sa menia k lepšiemu a plesne na stenách chodieb postupne miznú.

Úsilie študentov ocenil dekan Lekárskej fakulty UPJŠ Košice Daniel Pella. „Aktivitu študentov vnímali možno niektorí ako provokáciu, no ja som ich snahe fandil a fandím, pretože im ide o dobrú vec,“ skonštatoval Pella.

Ako dodal, zamestnanci nemocníc môžu mať jednak istú ‚prevádzkovú  slepotu‘ a jednak sa môžu obávať poukazovať na problémy. Medikom však nechýba mladícka odvaha a priestory aj s ich nedostatkami dôverne poznajú, keďže sa v nich denne pohybujú.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrea KalavskáDaniel PellaJakub Jánošík