Dve tretiny Slovákov so psoriázou sa neliečia správne. Najmodernejšiu terapiu hradia aj zdravotné poisťovne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Psoriáza
Ilustračné foto: Getty Images www.gettyimages.com

Na Slovensku psoriázou trpí približne 200-tisíc ľudí, kožného lekára však pravidelne navštevuje iba 64-tisíc pacientov s touto diagnózou. Z nich má 65 % iba miernu formu psoriázy, 25 % stredne ťažkú a 10 % ťažkú formu tohto ochorenia s najzávažnejšími príznakmi.

Približne dve tretiny chorých sa však podľa štatistík na Slovensku neliečia správne, čo má za následok zhoršovanie ich zdravotného stavu.

Dnes už pritom existuje liečba, vďaka ktorej môžu prežiť kvalitný život takmer bez obmedzení a viditeľných známok psoriázy na koži. V tlačovej správe to uviedla Slovenská dermatovenerologická spoločnosť (SDVS).

Ťažšie formy ochorenia potrebujú systémovú liečbu

Ľahšie formy psoriázy sa liečia masťami, fototerapiou a kúpeľnou liečbou. Stredne ťažká až ťažká psoriáza, kedy má pacient postihnutých viac ako 10 % povrchu tela, sa má správne liečiť systémovou liečbou.

Na Slovensku je z verejného zdravotného poistenia hradený liečebný postup od tabletkovej formy až po injekčnú biologickú liečbu.

Kožné bunky sa množia sedemkrát rýchlejšie

Ako vysvetlil dermatovenerológ a prednosta Dermatovenerologickej kliniky Univerzitnej nemocnice v Martine Juraj Péč, pri psoriáze sa narúša obnova buniek kože. Bunky kože sa sedemkrát rýchlejšie množia, ale nedozrievajú tak, ako u zdravého človeka.

„Je to preto, lebo v koži sa tvorí priveľa prozápalových bielkovín, ktoré spúšťajú a udržiavajú zápalový proces. Biologická liečba funguje tak, že sa na tieto bielkoviny naviaže a blokuje ich aktivitu. To znamená, že zápal sa zastaví a kožné bunky sa prestanú abnormálne rýchlo obmieňať,“ doplnil.

Biologická liečba je dostupnejšia

Podľa štatistiky je na Slovensku približne 20-tisíc pacientov, ktorí majú strednú alebo ťažkú formu psoriázy a sú vhodnými adeptami na biologickú liečbu. Napriek tomu sa ňou lieči zatiaľ iba 2 500 Slovákov.

Od minulého roka je pritom táto liečba pre pacientov prístupnejšia, pacientovi ju môžu predpísať každý dermatovenerológ. Biologická liečba sa môže začať u pacientov, u ktorých neúčinkovala systémová tabletková liečba, alebo ju pacienti netolerovali.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj Péč
Firmy a inštitúcie Slovenská dermatovenerologická spoločnosť (SDVS)UN Martin Univerzitná nemocnica Martin