Doplnky vápnika: Užívať alebo neužívať? Vedci varujú pred rizikami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Doplnky vápnika: Užívať alebo neužívať? Vedci varujú pred rizikami
Ilustračné foto: www.gettyimages.com

V súčasnej dobe mnohí z nás užívajú doplnky vápnika pre posilnenie kostí. No je to skutočne prospešné pre náš organizmus? Vedci dokonca varujú pred možnými zdravotnými rizikami.

Doplnky vápnika môžu niektorým skupinám naozaj pomôcť, no málokto z nás vie, že ich užívanie môže predstavovať isté zdravotné riziká.

Prečo potrebuje náš organizmus vápnik

Vápnik je dôležitý pre stavbu a udržanie silných kostí. Viac ako 98 percent tohto minerálu v našom organizme je uložených v našich zuboch a kostiach. Ak neprijímame dostatok vápnika potravou, telo si ho zoberie z našich kostí, čo môže spôsobiť ich rednutie a zvýšenú krehkosť a lámavosť – ochorenie zvané osteoporóza.

Koľko vápnika teda denne potrebujeme

Ženy vo veku 50 rokov a mladšie – 1000 miligramov (mg) denne.

Muži vo veku 70 rokov a mladší – 1000 mg denne.

Ženy  a muži vo veku nad 50 rokov – 1200 mg denne.

Okrem spodnej hranice vápnika existuje aj horná odporúčaná hranica, ktorá predstavuje 2000 mg denne pre dospelých nad 50 rokov a do 2500 mg pre dospelých do 50 rokov.

Vápnik sa dá získať zo stravy, ako sú napríklad mliečne výrobky, orechy, strukoviny a ďalšie.

Skupiny ľudí, ktoré potrebujú doplnky vápnika

Vyššiemu riziku spomínanej osteoporózy, ktorá vzniká pri nedostatku vápnika sú vystavené ženy v staršom veku najmä po dosiahnutí menopauzy.

Ďalšími ohrozenými skupinami, ktorým odborníci odporúčajú užívať vápnik, sú:

– vegetariáni

– ľudia trpiaci Crohnovou chorobou

– tí, ktorí sa dlhodobo liečia kortikosteroidmi

– pacienti s osteoporózou

– majú v anamnéze operáciu bypassu žalúdka

Zdravotné výhody užívania doplnkov vápnika

Užívanie doplnkov vápnika má nasledujúce benefity:

Môžu pomôcť pri liečbe obezity – viaceré štúdie dávajú do súvislosti nízky príjem vápnika s vysokým indexom telesnej hmotnosti (BMI) a vysokým percentom telesného tuku.

Môžu pomôcť ženám v menopauze, ktoré sú ohrozené stratou kostnej hmoty – analýza 43 štúdií z roku 2022, do ktorých sa zapojilo viac ako 7000 starších žien vo veku nad 35 rokov, zistila, že pravidelné užívanie výživových doplnkov vápnika skutočne pomáha posilniť kostnú hmotu. Zaujímavosťou však je, že kombinácia vápnika s vitamínom D býva dôležitejšia ako samotný vápnik. Vitamín D totiž zlepšuje vstrebávanie tohto dôležitého minerálu v tele.

Vápnik môže pomôcť znížiť riziko rakoviny hrubého čreva – rozsiahla štúdia z roku 2007 zistila, že denná konzumácia vápnika môže znížiť riziko rakoviny hrubého čreva. Analýza 37 štúdií z roku 2022 odhalila 6 percentné zníženie rizika kolorektálneho karcinómu na každých 300 mg denne užívaného vápnika.

Doplnky vápnika môžu pomôcť zlepšiť metabolické markery – niekoľko štúdií naznačilo, že užívanie doplnkov vápnika môže zlepšiť metabolické markery, najmä ak sa užívajú s vitamínom D. V štúdií z roku 2016 užívali tehotné ženy doplnky obsahujúce vápnik a vitamín D. Zlepšilo sa niekoľko ich metabolických markerov, vrátane krvného tlaku a markerov zápalu. Iný výskum ukázal, že deti žien, ktoré počas tehotenstva užívali doplnky vápnika, majú vo veku 7 rokov nižší krvný tlak ako deti matiek, ktoré ich neužívali.

Zdravotné riziká užívania výživových doplnkov vápnika

Podľa nedávneho výskumu treba byť pri užívaní doplnkov vápnika opatrný. Môže totiž spôsobiť nasledujúce zdravotné riziká.

Vysoké hladiny vápnika môžu zvýšiť riziko srdcových ochorení  vrátane infarktu – aspoň tak tvrdia niektoré výskumy. Konkrétne analýza 13 klinických štúdií z roku 2021 odhalila, že doplnky vápnika zvýšili riziko kardiovaskulárnych ochorení o 15 percent u zdravých žien po menopauze. Analýza 42 štúdií z roku 2022 tvrdí, že zvýšené riziko sa netýka vápnika získaného z potravín.

Avšak sú potrebné ďalšie rozsiahle výskumy, ktoré by uvedené tvrdenia potvrdili. Niektorí odborníci navrhujú spolu s vápnikom užívať aj vitamín D, ktorý môže možné riziká neutralizovať.

Zvýšené riziko obličkových kameňov – viac ako 36 000 ženám po menopauze bol denne podávaný buď doplnok obsahujúci 1000 mg vápnika a 400 IU vitamínu D, alebo placebo. Výsledky výskumu ukázali, že respondentky, ktoré užívali doplnok, mali zvýšené riziko obličkových kameňov. Iné zdroje uvádzajú, že riziko obličkových kameňov sa zvyšuje, ak je konzumácia vápnika vyššia ako 2000 mg denne.

Vysoká hladina vápnika vo vašej krvi – ide o stav, ktorý sa nazýva hyperkalcémia a prejavuje sa zdravotnými komplikáciami, ako je nevoľnosť, vracanie, bolesť žalúdka, depresie a podráždenosť. K hyperkalcémii môže viesť aj nadmerná konzumácia vitamínu D, ktorý stimuluje náš organizmus, aby absorboval viac vápnika z našej stravy.

Nadmerná konzumácia vápnika môže tiež viesť k problémom so vstrebávaním železa a zinku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať