Dávajte si pozor na pošmyknutia a pády. Každú zimu pribudne v levickej nemocnici o 20 percent viac úrazov

Zranenie, úraz, pád, zima
Foto: ilustračné, Getty Images

Do Nemocnice v Leviciach prichádza každú zimu o 20 percent viac pacientov s úrazmi spôsobenými nepriaznivým počasím. Upozornil na to primár oddelenia úrazovej chirurgie v levickej nemocnici Adrián Horváth.

Zároveň vysvetlil, že zatiaľ čo niektoré zimné pády majú za následok len drobné zranenia, ako sú hematómy alebo opuchy, často k nim prichádzajú aj pacienti, ktorí v zime utrpia vážnejšie zranenia pri páde alebo pošmyknutí. Najčastejšie sú to zlomeniny a vyvrtnutia v oblasti zápästia, členka a chrbtice. Rozsah zranení je však veľký.

Najvážnejšie úrazy končia až operáciou

Zranenia spôsobené pádmi zahŕňajú aj poranenia hlavy či mozgu, otrasy mozgu, vyvrtnutie členkov, natiahnutie svalov a zlomeniny kostí. Niektoré stavy je nutné riešiť až operačným zákrokmi s hospitalizáciou.

„Najlepším spôsobom, ako bojovať proti zraneniam, je v prvom rade predchádzať tomu, aby k nim vôbec došlo. Základom je mať vhodnú protišmykovú obuv, voľné ruky, pre stabilitu vykonávať menšie, kratšie kroky a používať zábradlia, ak sú k dispozícii,” vysvetlil Horváth.

Úraz pritom môže vzniknúť nielen pri páde na zľadovatenom chodníku, ale aj pri vešaní dekorácií či odhŕňaní snehu. Ak to totiž niekto robí nesprávnou formou, môže skončiť s poranením krku a chrbta, pričom tieto zranenia môžu byť vážne a niektoré aj trvalé.

Nebezpečné je aj podchladenie

Ďalším nebezpečenstvom je hypotermia, teda podchladenie. Ľudské telo si automaticky udržiava svoju telesnú teplotu, čo je u dospelého človeka od 36,8 °C plus alebo mínus 0,4 °C, tak často, ako je to možné. Pri vystavení chladnejšiemu prostrediu sa však telesná teplota výrazne zníži.

Hypotermia nastáva, keď telesná teplota klesne pod 35 stupňov. Počas tohto obdobia sa objavujú varovné príznaky ako triaška, no s progresiou podchladenia sa triaška znižuje. Ak sa nelieči, srdce nakoniec prestane biť. Preto je potrebné dbať aj na správne oblečenie, zahrievanie organizmu a nepodceňovať riziko chladu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Nemocnica Levice