Európska komisia zverejnila najnovšie odporúčania pre Slovensko. Krajina by podľa Bruselu mala ďalej konsolidovať, zvyšovať efektívnosť výdavkov v zdravotníctve a ďalej zlepšovať výber daní.
Slovensko by malo naďalej konsolidovať svoje verejné financie, sústrediť sa na efektívnosť výdavkov v zdravotníctve a taktiež prijať opatrenia na ďalšie zvýšenie úspešnosti výberu daní. Konštatuje to Európska komisia vo svojich aktuálnych odporúčaniach pre Slovensko, ktoré zverejnila v stredu.
Zdravotníctvo Brusel považuje za jednu z najväčších hrozieb dlhodobej udržateľnosti slovenských verejných financií, čim v podstate potvrdzuje konštatovanie slovenskej Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, ktorá to uviedla vo svojej poslednej správe o dlhodobej udržateľnosti verejných financií.
„Výdavky na zdravotníctvo sú hlavným ťahúňom výdavkov spojených so starnutím obyvateľstva. Výdavky verejného zdravotníctva by mali z dlhodobého hľadiska naďalej výrazne rásť, aj keď z relatívne nízkej úrovne. Napriek miernemu zlepšeniu však zdravotné indikátory zostávajú na Slovensku veľmi slabé,“ píše sa v materiáli.
Ďalšie odporúčania komisie sa výraznejšie nelíšia od tých predchádzajúcich. Brusel opätovne upozorňuje aj na problém dlhodobej nezamestnanosti, zlepšiť by sme mali aj zamestnávanie žien, nezabúda ani na školstvo, v ktorom odporúča sústrediť sa na zlepšenie jeho výstupov okrem iného aj zatraktívnením učiteľského povolania a zvýšením participácie rómskych detí na vzdelávacom systéme.