Bratislavský samosprávny kraj bude v piatok už štvrtýkrát očkovať proti HPV vírusu

HPV vaccine. Vaccination, immunization, treatment that prevent infection by certain types of human papillomavirus. Healthcare And Medical concept.
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) bude v piatok 10. marca už štvrtýkrát očkovať proti HPV vírusu. Ako informuje hovorkyňa BSK Lucia Forman, očkovať budú v Zdravotnom stredisku na Rovniankovej ulici v Petržalke, a to záujemcov o prvé dávky, aj tých, ktorí sa prídu preočkovať.

HPV je ľudský papilomavírus

Záujemcovia sa musia zaregistrovať na stránke BSK. Nad očkovaním prevzalo záštitu Ministerstvo zdravotníctva SR. HPV je ľudský papilomavírus, ktorý vyvoláva zhubné ochorenia.

„Jedným z nich je aj rakovina krčka maternica, druhá najčastejšia rakovina u žien na Slovensku od 0 do 45 rokov,“ zdôrazňuje samospráva s tým, že denne je toto ochorenie diagnostikované v priemere dvom ženám a ročne naň na Slovensku zomiera viac ako 200 žien.

„Drvivej väčšine týchto úmrtí by sa dalo predísť, pretože sa pred ním dá efektívne chrániť očkovaním alebo pravidelnými preventívnymi prehliadkami so skríningom u gynekológa,“ doplnil kraj. BSK upozorňuje, že HPV sa netýka iba žien, ale môže spôsobiť rakovinu aj u mužského pohlavia. „Preto je vakcína určená pre všetky vekové kategórie od deviatich rokov a obe pohlavia,“ vysvetlila Forman.

Kto si musí hradiť vakcínu?

Očkovacia schéma je pre deti do 15 rokov dvojdávková, pre starších ako 15-ročných je trojdávková. Očkovanie proti HPV je bezplatné, hradené zo zdravotného poistenia pre všetky 12-ročné dievčatá a chlapcov. „Zaočkovať sa môžu dať aj staršie deti a dospelí, ale tí si musia vakcínu hradiť,“ doplnila Forman.

Podľa najnovších dát Inštitútu zdravotníckych analýz je najlepšia zaočkovanosť proti HPV v Bratislavskom kraji, no zlepšiť situáciu sa rozhodli aj v ďalších regiónoch. V apríli sa k iniciatíve pridáva aj Trnavský samosprávny kraj očkovaním v Dunajskej Strede, Skalici a Trnave.

Pilotný očkovací deň proti HPV vírusu plánuje aj Košický samosprávny kraj. Okrem očkovacích dní sa jednotlivé regióny plánujú zamerať aj na osvetu o HPV, či edukáciu škôl a verejnosti. K edukácii pristúpil Žilinský, aj Banskobystrický samosprávny kraj.

Ministerstvo zdravotníctva avizovalo, že aktuálne rokuje s poisťovňami o rozšírení bezplatnej vakcíny aj pre deti vo veku 13 a 14 rokov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lucia Forman
Firmy a inštitúcie BSK Bratislavský samosprávny kraj (VÚC)MZ SR Ministerstvo zdravotníctva SR