Asociácia nemocníc Slovenska chváli ministerku Dolinkovú za jej viaceré kroky

Zuzana Dolinková
Zuzana Dolinková. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
Tento článok pre vás načítala AI.

Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) víta a oceňuje kroky ministerstva zdravotníctva a rezortu školstva, ktoré smerujú k zvýšeniu počtu študentov na lekárskych fakultách a zdravotníckych školách.

Realistické systémové riešenie

Považuje to za dôležité a realistické systémové riešenie pre nedostatok kvalifikovaných zdravotníckych pracovníkov, s ktorým sa stretávame aj v našich nemocniciach.

„Toto opatrenie nadväzuje na podobnú dohodu z roku 2018 medzi ANS a vtedajším premiérom Petrom Pellegrinim, v ktorej sa, žiaľ, už neskôr nepokračovalo. Pri implementácii tohto opatrenia sme optimistickí, ale je dôležité, aby sa takéto kroky neobmedzovali len na oznámenie, ale aby sa skutočne realizovali a tak naplnili svoj účel v posilňovaní personálnej kapacity v zdravotníckom sektore,“ uviedla asociácia nemocníc.

ANS taktiež víta posunutie reálneho zavádzania optimalizácie siete nemocníc a dátumu zavedenia maximálnych čakacích lehôt na operácie o jeden rok.

„Veríme, že tento posun umožní technickú, procesnú a organizačnú vykonateľnosť a komplexné plánovanie, ktoré povedie k efektívnemu a udržateľnému implementovaniu tejto reformy,“ tvrdí.

Zlepšovanie kvality starostlivosti

ANS považuje tieto reformy za mimoriadne potrebné a kľúčové pre zlepšenie celkového zdravotného systému na Slovensku. Cieľom týchto reforiem by malo byť neustále zlepšovanie kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti a efektívna pomoc pacientom.

„Nespochybňujeme, že tieto kroky sú nevyhnutné, ale zdôrazňujeme, že nedopracované reformy by mohli spôsobiť opak a výrazne zhoršiť situáciu v slovenskom zdravotníctve,“ dodala asociácia nemocníc.

Na Slovensku chýba odhadom okolo dvetisíc lekárov a štyritisíc sestier. Na minulotýždňovej tlačovej besede to uviedla ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD).

Dodala, že ide o hrubý odhad, keďže im chýbajú dáta. Spolu s ministrom školstva Tomášom Druckerom (Hlas-SD), s ktorým rokovali o nedostatku sestier a lekárov, chcú nájsť riešenia, ako stabilizovať počet študentstva na stredných, ale aj vysokých školách. Diskusia sa týkala i toho, ako navýšiť počet medikov na vysokých školách.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zuzana Dolinková
Firmy a inštitúcie ANS Asociácia nemocníc SlovenskaHlas-SD