79 percent obcí na Slovensku je bez lekární: Pacienti z vidieka sa k liekom dostávajú ťažko

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lieky, senior, dôchodca
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Takmer 1,5 milióna Slovákov nemá v mieste svojho bydliska lekáreň. Aj napriek tomuto faktu slovenská legislatíva neumožňuje lekárňam rozvoz liekov na predpis.

Chronickí pacienti a seniori sa tak k liekom dostávajú veľmi komplikovane a často strávia cestovaním za nimi celý deň. Na Slovensku majú lekárne dovolené lieky iba vydať, nemôžu ich doručovať na adresu pacienta. Z toho vzniká čoraz väčší problém, keďže obyvateľstvo starne.

Podľa údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky z januára 2022 žilo na Slovensku viac ako 1,2 milióna obyvateľov vo veku nad 65 rokov, čo predstavuje asi 21,9 % všetkých obyvateľov Slovenska. A toto číslo bude rásť.

Aj keď Štátny ústav pre kontrolu liečiv uviedol, že na Slovensku je vysoký počet lekární, približne 2200, a teda nevidí problém si lieky kedykoľvek vyzdvihnúť, čísla hovoria niečo iné.

Obce cítia problém

„Problém s nedostupnosťou lekárne je obzvlášť citeľný v malých okrajových obciach, kde žije veľa osamotených imobilných seniorov. Títo majú problém so vzdialenosťou zdravotných zariadení, majú sťažený prístup ku všetkým službám všeobecne. Počet dopravných spojov je tiež nedostačujúci,“ povedala Melinda Bögi Pathó, starostka obce Zalaba v okrese Levice.

„Chorí a starí ľudia často precestovali aj celý deň, aby si vybavili lieky. Niektorým z nich ich zabezpečovala obec. Dnes to riešime cez občianske združenie Medicamentum, ktoré zabezpečuje vyzdvihnutie liekov v lekárni a ich dovoz ku pacientovi,” uzavrela starostka. Ako to na Slovensku teda býva zvykom, namiesto štátu rieši problémy tretí sektor. A práve s cieľom poskytovať pomoc pacientom a rodinám, ktoré sa o chorých rodinných príslušníkov starajú, vznikla nezisková organizácia.

„Naše aktivity sú zamerané najmä na chronických pacientov, ktorí sú odkázaní na pravidelné užívanie liekov a pre ktorých je obzvlášť dôležité zabezpečiť kontinuitu v liečbe. Na Slovensku je až 20 % pacientov s chronickým ochorením. Tí sú ohrození na zdraví aj živote, pokiaľ vznikne časová bublina medzi užitím posledných pravidelných liekov a obstaraním ďalších,“ povedal Martin Valášek, spoluzakladateľ občianskeho združenia Medicamentum.

Tretí sektor rieši medzeru v zákone

Pri súčasnom nastavení zdravotníctva a miere jeho elektronizácie nie je však dôvod neumožňovať lekárňam doručovanie liekov na e-recept. Tým by sa výrazne zlepšila dostupnosť liekov pre obyvateľov so zdravotným znevýhodnením, pre seniorov alebo pre ľudí žijúcich v odľahlejších oblastiach.

„Doteraz tieto snahy a trendy blokujú najmä majitelia lekární, ktorým ide o udržanie si svojho obchodu, pričom záujem pacienta je druhoradý. Keďže nejde o spoplatnenú službu, nie je to zaujímavý spôsob podnikania, preto túto službu poskytujeme my ako nezisková organizácia,“ dodal Valášek.

Organizácia tvrdí, že ročne prepadne každý desiaty e-recept, preto poskytuje v rámci svojich služieb aj pravidelnú kontrolu predpisu liekov. Ak pacientov recept uvidia v systéme, ihneď ho telefonicky skontaktujú a dohodnú si s ním donášku predpísaného lieku.

Pracovníci občianskeho združenia ho vyzdvihnú v lekárni a zabezpečia doručenie buď pacientovi, alebo osobe, ktorá sa o neho stará. Dopravu hradí Medicamentum, takže pre pacienta je zadarmo. Interval kontrolovania receptov si môžu zvoliť klienti v priebehu registrácie.

Starostovia oceňujú donášku liekov

Na Slovensku je viac ako 70 % obcí bez lekárne. Niektorí seniori sú tak nútení cestovať často aj desiatky kilometrov, aby si vyzdvihli potrebné lieky.

„Dostupnosť lekárne dlhodobo vnímam ako problém. Sama mám 91-ročného dedka, ktorému celé roky vyzdvihujem lieky. Službu donášky liekov som sľúbila aj pred voľbami do samosprávy a som veľmi rada, že sa mi podarilo nájsť občianske združenie, ktoré to pre našich občanov zabezpečuje,“ povedala Jarmila Šišková, starostka obce Orešany.

Na Slovensku utópia, na Západe bežná prax

V západnej Európe služby na pomoc pacientom a doručovanie liekov na základe e-receptu bežne fungujú. Napríklad v Nemecku je povolené doručovať pacientom lieky na predpis od roku 2004. Tzv. „Liefergesetz“ tam umožňuje doručovanie liekov priamo do domu alebo na pracovisko pacienta s tým, že zákon stanovuje pravidlá ich doručovania, aby sa zabezpečila bezpečnosť pacientov.

Podľa prieskumu spoločnosti Forsa z roku 2020 v Nemecku využil doručovanie liekov na predpis približne každý piaty pacient (21 %). Tento prieskum sa však týkal iba poistencov jednej poisťovne, takže je predpoklad, že túto službu využíva oveľa vyššie percento Nemcov.

Dostupnosť lekární v číslach

  • takmer 79 % obcí na Slovensku nemá lekáreň
  • je to presne 2 310 obcí, v ktorých žije 1 442 184 ľudí – viac ako 26 % obyvateľov Slovenska
  • podľa údajov NCZI z roku 2020 bolo na Slovensku evidovaných približne 3,6 milióna pacientov, ktorí užívali lieky na predpis, čo predstavuje asi 66 % z celkového počtu vydávaných liekov na predpis
  • v Prešovskom kraji je bez lekárne takmer 89 % obcí
  • v Banskobystrickom kraji je bez lekárne 84 % obcí
  • v Košickom kraji je bez lekárne 80 % obcí
  • v Nitrianskom kraji je bez lekárne 69 % obcí
  • v Žilinskom kraji je bez lekárne 77 % obcí
  • v Trenčianskom kraji je bez lekárne 76 % obcí
  • v Trnavskom kraji je bez lekárne 71 % obcí
  • v Bratislavskom kraji je bez lekárne 46 % obcí
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MedicamentumŠtatistický úrad Slovenskej republikyŠÚKL Štátny ústav pre kontrolu liečiv