Vypuknutie tretej svetovej vojny „nikdy nebolo také reálne“ ako teraz, uviedol najnovšie ruský exprezident Medvedev

Dmitrij Medvedev
Podpredseda Bezpečnostnej rady Ruska Dmitrij Medvedev. Foto: archívne, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Ruský exprezident Dmitrij Medvedev opäť vyhlásil, že hrozba stretu medzi Ruskom a Organizáciou Severoatlantickej zmluvy (NATO) a vypuknutia tretej svetovej vojny „nikdy nebola taká reálna“ ako teraz. Medvedev, ktorý zastáva pozíciu zástupcu šéfa ruskej Bezpečnostnej rady, to napísal na platforme Telegram.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Od kubánskej krízy ešte nikdy nebola hrozba priameho stretu medzi Ruskom a NATO s prechodom do tretej svetovej vojny taká reálna,“ napísal Medvedev, ktorý vo svojom príspevku označil Ukrajinu za „menší štát v procese rozpadu“.

Snahu amerického prezidenta Joea Bidena pomôcť Ukrajincom vzdorovať ruskej agresii označil Medvedev za „primitívne vydieranie“ s cieľom „pokračovať vo vojnovom biznise za každú cenu“.

Medvedeva kedysi v Rusku považovali za prozápadného demokrata. Neskôr sa však stal zúrivým protizápadným a provojnovým hlasom Kremľa. Medzi jeho nedávne „skvosty“ patrí vyhlásenie, že Pobaltie patrí Rusku či označenie Poľska za „dočasne okupované“, keď odkazoval na prítomnosť vojsk NATO v krajine. Ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba nedávno odkázal Medvedevovi, že by mal piť menej vodky predtým, než ide na internet.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dmitrij MedvedevJoe Biden
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy