Výbor by o vhodnom kandidátovi na ústavného sudcu mal rozhodovať vrátane Fica, myslí si Danko

Robert Fico, Andrej Danko
Zľava: Predseda strany Smer-SD Robert Fico a predseda Národnej rady SR Andrej Danko. Foto: koláž WBN

BRATISLAVA 27. januára (WebNoviny.sk) – Predseda Národnej rady SR Andrej Danko v diskusnej relácii TA3 V Politike oznámil, že nebude kandidovať na post prezidenta Slovenskej republiky.

Najdôležitejšie je zachovať funkčnosť Ústavného súdu

Čo sa týka voľby ústavných sudcov Danko zopakoval, že Ústavnoprávny výbor NR SR by mal rozhodnúť o všetkých 40 kandidátoch na posty ústavných sudcov vrátane expremiéra Roberta Fica. Hlasovanie o tom, či splnil Fico podmienku praxe, sa totiž skončilo v piatok v noci remízou.

Danko tiež vyhlásil, že podporí aj verejnú voľbu nových ústavných sudcov v pléne, no bude rešpektovať dohodu v koalícii. Poslanci SNS budú mať pri voľbe „voľnú ruku“.

Danko zdôraznil, že najdôležitejšie je zachovať funkčnosť Ústavného súdu SR. „No musí tu byť politický konsenzus dohodnutý aj s prezidentskou kanceláriou,“ uviedol.

Prácu na „rigorózke“ si trochu zľahčoval

Na margo jeho rigoróznej práce Danko vyhlásil, že legálne dostal titul a legálne ho aj využíva. Priznal, že pri jej písaní si trochu zľahčoval prácu, no zdôraznil pritom, že „nie je vedec“.

„Ja som nikdy nebol vedec, ja som literárnym spôsobom spracoval päť diel,“ konštatoval s tým, že prácu v tom čase napísal v súlade so zákonom.

Danko chce navrhnúť, aby poslanci neschválili otvorenie schôdze o jeho odvolávaní. Partnerom v koalícii vysvetlil všetky súvislosti týkajúce sa jeho rigoróznej práce a dúfa, že to pochopili.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoRobert Fico
Firmy a inštitúcie Ústavný súd SR