Únia varovala Elona Muska pred dezinformáciami a ruskou propagandou, Slovensko je pre ne úrodnou pôdou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elon Musk
Elon Musk. Foto: archívne, Patrick Pleul/Pool via AP.
Tento článok pre vás načítala AI.

Európska únia (EÚ) varovala Elona Muska, aby dodržiaval nové pravidlá týkajúce sa falošných správ a ruskej propagandy.

Stalo sa tak po tom, čo vyšlo najavo že jeho sociálna sieť X, donedávna známa ako Twitter, má najvyšší pomer dezinformačných príspevkov zo všetkých veľkých platforiem sociálnych médií.

Na svojej webstránke o tom informuje denník The Guardian.

Twitter opustil kódex

Podľa vôbec prvej správy zaznamenávajúcej príspevky, ktoré sa budú považovať za nezákonné v celej EÚ podľa zákona o digitálnych službách (DSA), ktorý vstúpil do platnosti v auguste, bol Facebook druhým najhorším porušovateľom.

Facebook a ďalšie technologické giganty, vrátane Googlu, TikToku a Microsoftu, však podpísali kódex postupov, ktorý Únia vypracovala, aby sa zabezpečilo, že sa budú môcť včas pripraviť na fungovanie v medziach novej legislatívy.

Twitter kódex opustil, ale podľa nového zákona musí dodržiavať pravidlá alebo čeliť v Únii zákazu. „Existujú povinnosti podľa tvrdého zákona. Takže moja správa pre Twitter/X je, že ho musíte dodržiavať. Budeme sledovať, čo robíte,“ vyjadrila sa podpredsedníčka Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová.

Dvestostranová správa je popisom práce, ktorú veľké platformy vykonali v prvých šiestich mesiacoch tohto roku, aby sa pripravili na súlad s novým zákonom, a odkrýva zákulisné snahy Facebooku a iných o prelomenie ruskej propagandy, nenávistných prejavov a iných dezinformácií.

Vojna myšlienok

Youtube, videoslužba Googlu, v správe uviedla, že odstránila viac ako 400 kanálov zapojených do ruského koordinovaného ovplyvňovania a samotný Google odstránil reklamy z takmer 300 webstránok s väzbami na „štátom financované propagandistické stránky“.

Meta, materská spoločnosť Facebooku, rozšírila svoju kontrolu faktov na 26 partnerov pokrývajúcich 22 jazykov EÚ vrátane slovenčiny a češtiny.

Činnosť k zákonu zosúlaďuje aj videoplatforma TikTok, ktorá kontroluje fakty v ruštine, ukrajinčine a 17 ďalších jazykoch a má partnerstvo s tlačovou agentúrou Reuters.

„Ruský štát sa zapojil do vojny myšlienok, aby znečistil náš informačný priestor polovičnou pravdou a klamstvami, aby vytvoril falošný obraz, že demokracia nie je o nič lepšia ako autokracia,“ povedala Jourová.

Kremeľ si vybral Slovensko

Únia je obzvlášť znepokojená z ruskej propagandy na sociálnych sieťach pred kľúčovými voľbami na Slovensku v sobotu a v Poľsku 15. októbra.

Kremeľ si podľa Jourovej vybral Slovensko viac ako Poľsko ako „úrodnú pôdu“ na rozdelenie a zasahovanie do demokracie.

Eurokomisárka upozornila veľké platformy sociálnych médií, aby boli ostražité v čase volieb, vrátane budúcoročných volieb do Európskeho parlamentu, pred rizikom dezinformácií.

Zbraň masovej manipulácie

Kremeľská propaganda je podľa nej „zbraňou masovej manipulácie v hodnote niekoľkých miliónov eur, ktorá je vnútorne zameraná na Rusov, ako aj na Európanov a zvyšok sveta. A toto musíme riešiť. Veľmi veľké platformy musia riešiť toto riziko“.

Najčastejšou témou propagandy je vojna na Ukrajine. Platformy tiež hlásili nenávistné prejavy v súvislosti s migráciou, LGBTQ+ komunitami a klimatickou krízou.

„Myslím si, že jednou z výhod dezinformácií je to, že sú také predvídateľné,“ povedala Jourová s tým, že to uľahčuje prácu faktografov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Věra Jourová
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaTwitter