Samsung chce vybudovať najväčšiu základňu na výrobu polovodičov, zainvestuje zhruba 214 miliárd eur

Samsung, logo
Foto: ilustračné, SITA/AP

Spoločnosť Samsung Electronics v stredu uviedla, že v priebehu nasledujúcich 20 rokov očakáva investíciu 300 biliónov wonov (zhruba 214 miliárd eur) v rámci ambiciózneho juhokórejského národného projektu na vybudovanie najväčšej základne na výrobu polovodičov. Tá by mala vyrásť do roku 2042 v blízkosti hlavného mesta Soul.

Podľa juhokórejského ministerstva obchodu, priemyslu a energetiky bude cieľom prilákať 150 ďalších spoločností, ktoré vyrábajú materiály a komponenty alebo navrhujú high-tech čipy.

Dopyt po čipoch má stúpať

Nové závody spoločnosti Samsung sa budú nachádzať v blízkosti jej existujúcich domácich tovární a budú vyrábať počítačové pamäťové a logické čipy.

Samsung očakáva, že s prijatím nových technológií, ako sú bezdrôtové siete 5G, umelá inteligencia a autonómne autá, bude v nadchádzajúcich rokoch stúpať dopyt po čipoch.

Zisk spoločnosti sa prepadol

Samsung, najväčšia juhokórejská spoločnosť, zaznamenala v ostatných mesiacoch prepad zisku, keďže slabá globálna ekonomika, otrasená ruskou vojnou proti Ukrajine a vysokou infláciou, znížila dopyt po jej produktoch spotrebnej elektroniky a pamäťových čipoch.

Zisk spoločnosti za tri mesiace do decembra klesol takmer o 70 %, čiastočne preto, že prudko klesli ceny čipov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Samsung Electronics