Inteligentné zrkadlo či budík. Toto je 8 najlepších IoT vecí v roku 2023

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Inteligentné zrkadlo, či budík, toto je 8 najlepších IoT vecí v roku 2023
Ilustračné foto: www.gettyimages.com

Vznik technológie internetu vecí (IoT) viedol k explózii inovatívnych projektov, ktoré využívajú jej schopnosti. Od inteligentných domácností po inteligentné dopravné systémy, projekty internetu vecí prinášajú revolúciu do spôsobu, akým žijeme a pracujeme.

Inteligentné zrkadlo, ktoré vás odfotí a prezradí vám, aké bude počasie, budík, ktorý si sám nastaví budenie podľa udalostí vo vašom kalendári, či mnoho iných vecí. Vznik technológie internetu vecí (IoT) ponúka takmer nekonečné možnosti skvelého využitia v našom každodennom živote. Tu je niekoľko príkladov.

Inteligentné zrkadlo

Zrkadielko, zrkadielko, povedz mi, kto je najkrajší? Pripomína vám to rozprávku? Ide však o realitu. Teda takmer. Inteligentné zrkadlá sú veľmi skvelou aplikáciou internetu vecí, ktoré vám síce nepovedia, či ste najkrajší, ale za to vám zobrazia teplotu vonkajšieho prostredia, počasie, aktuálne správy, kalendár, hodiny a tiež dokážu nasledovné:

– vytvárajú dokonalé selfie pomocou vstavaného fotoaparátu,

– majú nainštalované reproduktory na prehrávanie hudby a poskytnú vám tréning na požiadanie od trénerov svetovej triedy,

– pomocou zrkadla môžete prehliadať internet, telefonovať a dokonca byť v spojení s inými zariadeniami.

Inteligentný domáci systém

Jedným z príkladov projektu IoT je inteligentný domáci systém, ktorý umožňuje majiteľom domov ovládať svoje domáce spotrebiče, osvetlenie a bezpečnostné systémy na diaľku. Pomocou senzorov a akčných členov dokáže systém rozpoznať, kedy osoba vstúpi do miestnosti, a podľa toho prispôsobiť osvetlenie. Vie detekovať aj nezvyčajnú aktivitu a posielať upozornenia na smartfón majiteľa domu.

Inteligentný budík

Existuje veľa variácií inteligentného budíka, ale budík, o ktorom hovoríme, je budík s vlastným nastavením. Tento inteligentný budík používa udalosti vášho kalendára Google na nastavenie času budenia. Môže tiež získať údaje z GPS o vašom odhadovanom čase príchodu na miesto a z aplikácie počasia na automatické prispôsobenie času prebudenia.

Robot nočný strážnik

Projekt Night Patrol Robot zahŕňa návrh a zostavenie robota, ktorý dokáže monitorovať konkrétnu oblasť alebo miesto počas noci. Tento robot založený na IoT môže odhaliť a nahlásiť podozrivú aktivitu alebo pohyb a v prípade potreby dokonca upozorniť príslušné úrady.

Robot využíva senzory, kamery a komunikačný systém internetu vecí na monitorovanie a hlásenie nezvyčajnej aktivity. Môže sa tiež pohybovať autonómne a efektívne a pokrývať veľkú plochu. Okrem toho je možné robota ovládať na diaľku prostredníctvom smartfónu alebo počítača, čím používateľovi poskytuje obraz a zvuk v reálnom čase.

Inteligentný dopravný systém

Ďalším príkladom využitia internetu vecí je inteligentný dopravný systém, ktorý využíva zariadenia internetu vecí na optimalizáciu dopravného toku a zníženie preťaženia. Systém dokáže zhromažďovať údaje zo senzorov zabudovaných do ciest a semaforov a použiť tieto informácie na predpovedanie vzorov premávky a podľa toho upravovať načasovanie signálu. To môže pomôcť skrátiť čas cesty a zlepšiť celkovú bezpečnosť premávky.

Projekt inteligentného parkovacieho systému

Jedným z najvýznamnejších problémov, ktorým čelia veľké mestá, je riadenie parkovania. Inteligentný parkovací systém je projekt založený na IoT, ktorý dokáže efektívne spravovať parkovacie miesta a zlepšiť plynulosť dopravy. Využíva senzory, kamery a ďalšie zariadenia internetu vecí na zhromažďovanie údajov a správu parkovacích miest, pričom vodičom poskytuje informácie v reálnom čase.

Inteligentný invalidný vozík

Na celom svete je viac ako 132 miliónov používateľov invalidných vozíkov, preto inteligentné invalidné vozíky sú vynikajúcou inováciou. Zvyčajne sa dodáva so vstavanými senzormi na sedadlách, ktoré zbierajú údaje každú sekundu. Údaje poskytujú pohľad na správanie pacienta pri sedení a energiu potrebnú na udržanie polohy. Ďalšie variácie inteligentných invalidných vozíkov môžu zahŕňať detekciu pádu. Tieto funkcie umožňujú ľuďom sledovať pacienta zo vzdialeného miesta.

IoT v zdravotníctve

Technológia internetu vecí sa používa aj v zdravotníctve na vzdialené monitorovanie pacientov a poskytovanie personalizovaných liečebných plánov. Nositeľné zariadenia, ako sú inteligentné hodinky a sledovače fitness, môžu sledovať vitálne funkcie a odosielať tieto údaje poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, čo umožňuje včasné odhalenie zdravotných problémov a účinnejšiu liečbu.

Celkovo projekty internetu vecí transformujú rôzne odvetvia a vytvárajú nové príležitosti pre inovácie a rast. S neustálym vývojom technológie IoT sú možnosti nekonečné.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať