Začal sa 17. ročník Prešovskej detskej univerzity, život na vysokej škole si vyskúša takmer 240 detí (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slávnostná imatrikulácia 17. ročníka Prešovskej detskej univerzity (PDU) organizovanej počas letných prázdnin. Témou tohtoročnej PDU je "Keď ťa kopne múza" a zúčastní sa jej celkovo 239 detí. Prešov, 8. júla 2024. SITA/Ivan Kriššák
Tento článok pre vás načítala AI.

Na Prešovskej univerzite (PU) v Prešove sa v pondelok imatrikuláciou začal 17. ročník Prešovskej detskej univerzity (PDU). Zúčastní sa na nej takmer 240 detí zo základných škôl. Organizátori sa tento rok pri výbere témy „Keď ťa kopne múza“ nechali inšpirovať múzami z gréckej mytológie.

Okúsia vysokoškolský život

Ako informovala hovorkyňa PU Anna Polačková, študentský život na vysokej škole si počas prázdninového týždňa vyskúša 239 detí, z toho 155 v rámci študijnej skupiny bakalárček pre 1. až 4. ročník základnej školy a 84 študentov skupiny magisterček pre piatakov až deviatakov.

O malých vysokoškolákov sa počas týždňa bude starať 58 tútorov z radov študentov univerzity a viac ako 40 lektorov – pedagógov.

Vyučovanie bude prebiehať každý deň od 8:00 do 16:00. „Deti budú rozdelené do menších farebne rozlíšených skupín a jednotlivé aktivity budú realizované vo veľkých prednáškových aulách, átriách, ale tiež vo vonkajšom prostredí,“ uviedla Polačková.

Inšpirácia múzami z gréckej mytológie

Nosnou témou tohtoročnej PDU je umenie v rôznych podobách – od stredovekých remesiel, ako je hrnčiarstvo, výroba erbov, krúžkového brnenia cez umenie kaligrafi až po hravé experimenty s farbami.

Malých vysokoškolákov čakajú jazykovo zamerané workshopy, rozmanité športové aktivity, práca s kameňom a drevom, a objavia tiež podmorský svet. Bakalárčekovia aj magisterčekovia absolvujú aj návštevu Krajskej galérie v Prešove a špeciálnu prehliadku budovy Divadla Jonáša Záborského v Prešove. Súčasťou programu bude aj burza kníh.

„Zmyslom detskej univerzity je vyplniť zmysluplne čas deťom zamestnancov PU, ale aj ostatným deťom z mesta Prešov a okolia. Každý rok je témou iná oblasť spoločenského a kultúrneho života. Tentokrát sme vybrali umeleckú tému, ktorou je Keď ťa kopne múza. Čiže naše deti bude ‚kopať múza‘ umelecká, hudobná, spoločenská, deti zažijú rôzne oblasti života univerzity a budú spoznávať akademický život ako taký,“ uviedol pre agentúru SITA jeden z hlavných organizátorov PDU Martin Javor.

Detskú univerzitu ukončia slávnostnou promóciou v piatok 12. júla.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anna Polačková
Firmy a inštitúcie Prešovská univerzita v Prešove