Klub 500 víta zámer opätovne zaviesť povinnú maturitu z matematiky, vidí v tom niekoľko pozitív

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran
Tento článok pre vás načítala AI.

Klub 500 víta zámer Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR opätovne zaviesť povinnú maturitu z matematiky.

Ako ďalej informovali, tento krok považujú za dôležitý a potrebný pre zvyšovanie kvality ako vzdelávacieho procesu, tak i konkurencieschopnosti študentstva na trhu práce.

Vyššie šance na úspech

„Matematika je jedným z kľúčových predmetov, ktorý rozvíja kritické myslenie, logické uvažovanie a schopnosť riešiť problémy. Tieto zručnosti sú nevyhnutné nielen v oblasti prírodných vied a technológií, ale aj v každodennom živote a širokom spektre povolaní. Študenti, ktorí majú silné základy v matematike, sú lepšie pripravení na výzvy moderného sveta a majú vyššie šance na úspech v rôznych oblastiach,“ uviedol Klub 500.

Avizovaný zámer označil za správny krok a dodal, že rezort školstva podporujú v tomto úsilí a sú pripravení spolupracovať na vytvorení podmienok pre zabezpečení kvalitného vzdelania pre všetkých študentov.

V prospech podpory zavedenia povinnej maturity z matematiky Klub 500 argumentuje napríklad tým, že matematika napomáha rozvoju kritického a logického myslenia.

Zvýšenie konkurencieschopnosti

Učí študentstvo logicky myslieť a riešiť problémy, čo sú zručnosti potrebné vo všetkých oblastiach života. Klub 500 zdôrazňuje aj pripravenosť na budúcnosť.

„V súčasnom rýchlo sa meniacom svete je dôležité, aby boli naši mladí ľudia pripravení na prácu v oblastiach, ktoré vyžadujú silné matematické zručnosti, ako sú technológie, inžinierstvo a prírodné vedy. Povinná maturita z matematiky vytvorí predpoklady k tomu, aby študenti mali mať pevné základy potrebné pre tieto perspektívne oblasti,“ uvádza.

Jedným z argumentov Klubu je i zvýšenie konkurencieschopnosti. Poukazuje pri tom na to, že štáty, ktoré majú vysoké štandardy vzdelávania v matematike bývajú úspešnejšie na globálnom trhu práce.

Podpora inovácií a technológií

Povinná maturita z matematiky by podľa nich mohla zvýšiť ako úroveň vzdelania, tak aj konkurencieschopnosť Slovenska na medzinárodnej úrovni.

Jedným z argumentov Klubu 500 je aj podpora inovácií a technológií, ktoré sú hnacím motorom moderných ekonomík.

„Matematika je základom pre vývoj nových technológií a inovácií. Študenti, ktorí absolvujú maturitu z matematiky, budú lepšie pripravení prispievať k technologickému pokroku a hospodárskemu rastu našej krajiny,“ dodal.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Klub 500MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR