Takáč podpísal s SK8 a tromi agrárnymi univerzitami memorandum, chcú podporiť a rozvíjať odborné školstvo (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zľava: predseda SK8 Jozef Viskupič, minister pôdohospodárstva Richard Takáč, podpredseda SK8 Jaroslav Baška a rektor Technickej univerzity vo Zvolene Rudolf Kropil. Foto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR podpísalo memorandum s tromi univerzitami zameranými na agrárne štúdium, aj so Združením samosprávnych krajov SK8. Podpis Memoranda o spolupráci v oblasti odborného vzdelávania, vedy, výskumu, inovácií a poradenstva inicioval minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD), uskutočnil sa na pôde Strednej odbornej školy v Pruskom.

Ako uviedlo ministerstvo pôdohospodárstva, memorandum by malo byť začiatkom novej formy spolupráce v oblasti odborného vzdelávania v agrorezorte, a tiež rozvoja vedy, výskumu a inovácií. Účasť ministerstva na spolupráci by mala byť nielen odborná, ale aj finančná.

Posilnenie agrorezortu

Cieľom memoranda je vytvorenie základného rámca pre partnerstvo zúčastnených strán, ktoré sa zaviazali aktívne spolupracovať v oblasti odborného vzdelávania, prípravy žiakov a študentov na výkon povolania a odborných činností, vedy, výskumu, inovácií a poradenstva pri napĺňaní spoločných cieľov pre rozvoj agrorezortu,“ približuje ministerstvo.

Spolupráca by mala cieliť najmä na posilňovanie postavenia agrorezortu, transfer poznatkov a inovácií do praxe, a tiež odovzdávanie praktických poznatkov pre rozvoj stredného odborného vzdelávania ako „jedného zo základných prvkov udržateľnosti ľudského potenciálu v agrorezorte„.

Signatári memoranda

Trenčiansky samosprávny kraj predstavuje garanta stredného odborného školstva v rámci Združenia samosprávnych krajov Slovenska SK8 a Stredná odborná škola Pruské je jedinou školou v tomto kraji, ktorá vychováva absolventov v poľnohospodárskych odboroch,“ vysvetľuje ministerstvo dôvody, prečo bolo memorandum podpísané práve na pôde danej školy.

Okrem samotného ministerstva a združenia SK8 sú jeho signatármi Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, Technická univerzita vo Zvolene a Univerzita veterinárneho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach. Okrem ministra Takáča sú pod memorandom podpísaní aj predseda SK8 Jozef Viskupič, podpredseda SK8 Jaroslav Baška, rektorka Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre Klaudia Halászová, rektor Technickej univerzity vo Zvolene Rudolf Kropil, a tiež rektor UVLF v Košiciach Jozef Nagy.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Rozvoj odborného školstva

Mojou úlohou ako ministra pôdohospodárstva je vytvárať vhodné podmienky a zabezpečiť všetky podporné mechanizmy, aj finančné, ako je napríklad Program rozvoja vidieka, pre rozvoj odborného školstva, ktoré vychováva mladú krv pre sektor poľnohospodárstva, potravinárstva a lesníctva. Verím, že podpis memoranda je začiatkom nastavenia úspešnej spolupráce s akademickou obcou a krajmi a prispejeme spoločným úsilím k zachovávaniu a zatraktívneniu agrárnych foriem štúdia a následne práce v agrosektore,“ uviedol minister Takáč s poukázaním na potrebu podpory a zachovania poľnohospodárskych odborov na Slovensku.

Stredná odborná škola Pruské je jedinou školou v rámci Trenčianskeho samosprávneho kraja, ktorá reaguje na potreby trhu v oblasti poľnohospodárstva, farmárstva, mechanizácie, agroturistiky, rozvoja vidieka, záhradníctva, krajinárstva, ochrany a tvorby životného prostredia, kynológie a potravinárskej výroby,“ uviedlo ministerstvo s tým, že škola vychováva absolventov, ktorí sa priamo uplatňujú u viac než dvadsiatky zamestnávateľov v trenčianskom regióne.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jaroslav BaškaJozef ViskupičKlaudia HalászováRichard TakáčRudolf Kropil
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRSlovenska poľnohospodárska univerzita v NitreSmer - SSDTechnická univerzita vo ZvoleneTSK Trenčiansky samosprávny kraj (VÚC)Univerzita veterinárneho lekárstva a farmácie v KošiciachZdruženie samosprávnych krajov SK8