Študenti budú môcť predčasne splatiť pôžičku z Fondu na podporu vzdelávania, a to bez poplatkov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Od júla tohto roku budú môcť študenti predčasne splatiť pôžičku z Fondu na podporu vzdelávania bez úhrady poplatkov alebo iných nákladov súvisiacich s predčasným splatením pôžičky. Vyplýva to z novely zákona o Fonde na podporu vzdelávania, ktorú v utorok schválila Národná rada SR.

Zrovnoprávnenie postavenia

Predchádzajúca zákonná úprava umožňovala predčasné splatenie pôžičky len pedagógom. Novelizácia tak docielila zrovnoprávnenie postavenia študentov a pedagógov z pohľadu možnosti predčasného splatenia pôžičky bez poplatkov. Novelu do parlamentu predložila skupina poslancov strany Sloboda a Solidarita.

„Možnosť predčasne splatiť pôžičku bez úhrady poplatkov sa bude týkať oboch typov pôžičiek pre študentov, ktoré Fond v súčasnosti poskytuje – stabilizačnej pôžičky a pôžičky pre študentov,“ uviedli poslanci. Jedným z hlavných cieľov fungovania Fondu je podpora dostupnosti vysokoškolského vzdelávania na Slovensku.

Prispeje to k zníženiu ceny pôžičky

„Fond za týmto účelom poskytuje zvýhodnené pôžičky pre študentov, ročne ide o stovky poskytnutých pôžičiek. Na výhodnosť pôžičky vplýva najmä jej konečná cena. Tú v prípade predčasného splatenia zvyšuje poplatok za predčasné splatenie, ktorý takto zbytočne navyšuje náklady dlžníka,“ vysvetlili predkladatelia.

Zákonná možnosť predčasne splatiť pôžičku bez poplatkov preto v konečnom dôsledku prispeje k zníženiu ceny pôžičky pre študentov. Podľa poslancov tak Fond bude napĺňať efektívnejšie jeden zo svojich hlavných cieľov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Národná rada SRSaS Sloboda a Solidarita