Na Prešovskej univerzite (PU) v Prešove v piatok vyvrcholil 2. ročník vzdelávacieho podujatia s názvom Roma Versitas. Od pondelka 16. augusta do piatka 20. augusta ho navštevovalo celkovo 14 detí, ktoré prostredníctvom prednášok a tvorivých dielni spoznávali rómsku kultúru na Slovensku.
Ako informovala hovorkyňa PU Anna Polačková, celotýždňový program študentskej detskej Roma Versitas bol rozdelený do dvoch častí.
Nechýbala rómska literatúra
Prvá pozostávala z prednášok a tvorivých dielní, druhá bola venovaná aktivitám pod taktovkou animátorov knižného klubu.
V rámci prednášok sa malí študenti dozvedeli viac o rómskej kultúre, spoznávali zvyky Rómov v minulosti i súčasnosti, ale tiež rómsku literatúru na Slovensku.
Čaputová ocenila prínos letných škôl, deťom nič nenahradí ľudský kontakt (foto)
„Cieľom je zvýšiť záujem rómskych žiakov a ich rodičov o vzdelanie vo všeobecnosti, ale hlavne nám ide o to, aby sa deti dozvedeli niečo nové, zažili vysokoškolské prostredie, kam by raz mohli prísť ako študenti,“ uviedla riaditeľka občianskeho združenia Paľikerav Renáta Pankievič.
Účastníci sa dotkli aj knižnej tvorby staršej generácie rómskych spisovateľov a tých spisovateľov, ktorí stáli pri zrode modernej literárnej tvorby v písanej podobe.
Deti získali titul bakalárček
„Súčasťou popoludňajšieho programu žiakov bolo stretnutie s vysokohorským nosičom, kde sa deti dozvedeli o živote a práci týchto mužov, učili sa pliesť košíky z papiera, ale navštívili tiež ekopark či kino. Nemenej zaujímavá bola aj návšteva hrobu významnej rómskej spisovateľky Eleny Lackovej,“ dodal jeden z animátorov združenia Ivan Žiga.
Projekt je primárne určený pre rómskych žiakov 1. a 2. stupňa základných škôl z Košického a Prešovského kraja, ktoré sa počas roka zúčastňovali na aktivitách občianskeho združenia.
Školy by mali vyučovať telesnú a športovú výchovu vonku, forma hodiny nemá predstavovať riziko
Podujatie začalo tradične imatrikuláciou a vyvrcholilo promočným aktom, na ktorom organizátori účastníkom odovzdali diplom o úspešnom absolvovaní štúdia, v rámci ktorého získali titul bakalárček.
Projekt je výsledkom spolupráce občianskeho združenia Ďakujem „Paľikerav“ z Varhaňoviec, Dokumentačno-informačného centra rómskej kultúry Štátnej vedeckej knižnice v Prešove a Ústavom rómskych štúdií Prešovskej univerzity v Prešove. Realizoval sa čiastočne aj zo zdrojov Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.