Povinné inovačné vzdelávanie pre učiteľky materských škôl sa komore učiteľov nepáči, návrh považujú za diskriminačný

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Foto: ilustračné, Getty images

Slovenská komora učiteľov (SKU) sa vymedzuje voči návrhu na zavedenie povinného inovačného vzdelávania pre učiteľky materských škôl (MŠ). Komora ho považuje za diskriminačný voči pedagógom v materských školách.

Upozorňuje na to, že návrh ukladá učiteľom v materských školách povinnosť absolvovať každých sedem rokov konkrétny typ inovačného vzdelávania, a to bez zohľadnenia širokého spektra ich vzdelania, od maturity až po magisterské štúdium s dvomi atestáciami.

Bez nároku na príplatok

Pedagógovia v škôlkach sú pritom podľa SKU jedinou skupinou pedagógov, ktorej návrh takúto povinnosť ukladá. SKU na to upozornila v tlačovej správe.

„Zároveň ich ako jedinú skupinu učiteľov vymaňuje z nároku na príplatok, čo je zarážajúce a dehonestujúce, pričom učiteľky MŠ, na rozdiel od učiteľov iných stupňov škôl, nemajú iné možnosti získania príplatku,“ uviedla ďalej komora.

Návrh chce prostredníctvom 50 až 100 hodinových školení zvyšovať kvalifikáciu pedagógov v materských školách. Podľa komory majú tieto školenia nejasný obsah a pochybnú kvalitu.

Návrh argumentuje tým, že v materských školách pribúdajú deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, no SKU poukazuje na to, že ďalšie skupiny škôl to tak nemajú.

Návrh odmietli aj ďalší

„Uvedená ‚reforma‘ vyplýva z míľnikov Plánu obnovy, kde sa Slovensko zaviazalo zvýšiť kvalifikáciu učiteľov MŠ a zaviesť študijné programy pre predprimárne vzdelávanie na vysokých školách. Máme za to, že 50 hodín školenia, ktorými chce ministerstvo školstva nehanebne a trápne obísť požiadavky zvyšovania kvalifikácie zamestnancov MŠ, je výsmechom všetkým, ktorí sa snažia o inklúziu,“ uvádza SKU.

Apeluje na poslancov Národnej rady SR, kam návrh mieri, aby ho aspoň poupravili pozmeňovacím návrhom tak, aby výsledná podoba nebola diskriminujúca a nevynechávala pedagógov v materských školách z nároku na príplatok za inovačné vzdelávanie, a to vzhľadom na ich nízke ohodnotenie i nízky počet týchto pedagógov.

Návrh je súčasťou novely školského zákona. SKU sa zúčastnila na rozporovom konaní k tomuto návrhu a uviedla, že návrh odmietli i ďalšie profesijné združenia, a to pre nesystémovosť a diskrimináciu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie SKU Slovenská komora učiteľov