Zrušenie testovania 5 znepokojilo INEKO, štát a rodičia tak prídu o cenné informácie

Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) je znepokojený rozhodnutím ministra školstva Jána Horeckého, ktorým na poslednú chvíľu zrušil celoslovenské testovanie žiakov piateho ročníka základných škôl v tomto školskom roku.

Rodičia, ale aj štát podľa inštitútu INEKO tak prídu o časť drahocenných informácií. Inštitút o tom informoval v tlačovej správe.

Vplyv pandémie

„Minister školstva svojím rozhodnutím zahatal cestu k tomu, aby sa štát a celá verejnosť dozvedela na základe tvrdých dát a faktov, aký veľký vplyv zanechala pandémia koronavírusu na deťoch prichádzajúcich na druhý stupeň v jednotlivých základných školách. Takto budeme pri svojich rozhodnutiach obmedzení len na domnienky a intuíciu,“ uviedol inštitút.

Dodal, že zrušenie testovania piatakov ministrom s obmedzeným mandátom znamená zrušenie celoslovenského plošného zberu dát, čím štát nezíska cenné informácie.

Rozdiely medzi školami

„Slúžiť mohli aj na to, aby sme na základe nich vedeli, kam máme zacieliť naše intervencie. Aby sme vedeli, ktorým školám, v akých regiónoch, a v ktorých oblastiach výučby pomôcť. Práve pomocou týchto informácií sme mohli pomôcť efektívnejšie zotierať regionálne rozdiely či rozdiely medzi školami,“ dodal inštitút INEKO s tým, že dátová hmla tomu nepomôže a zrušením Testovania 5 sa navyše preruší zber dát, ktorý je potrebný pre kalkuláciu pridanej hodnoty jednotlivých škôl.

„V neposlednom rade ďalším veľkým negatívom tohto rozhodnutia ministra je, že široká verejnosť nedostane informácie o výsledkoch žiakov v jednotlivých školách,“ vysvetlil inštitút.

Zníženie informovanosti

Dodal, že rodičia tým prichádzajú súčasne o jeden z nástrojov, ktorým môžu tlačiť na zlepšenie kvality vzdelávania, ako aj o zdroj informácií, na základe ktorého by sa vedeli kvalifikovanejšie rozhodovať. Inštitút na základe štatistík zo svojho školského portálu tvrdí, že po týchto informáciách je vysoký dopyt.

„Náš školský web od začiatku roka navštívilo takmer 120-tisíc užívateľov, ďalšie státisíce ľudí si informácie o výsledkoch žiakov, ktoré sme zverejnili v januári, a ktoré vychádzajú aj z dát z predošlých Testovaní 5, našli vo výstupoch médií,“ uviedol inštitút INEKO a uzavrel s tým, že pre rozhodnutie ministra školstva sa zníži informovanosť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Horecký
Firmy a inštitúcie INEKO Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy