Poslanci z PS chcú zlepšiť sociálne podmienky študentov v dennej forme doktorandského štúdia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Poslanci PS Simona Petrík, Dávid Dej. Foto: archívne, Branislav Bibel, Viktor Zamborský.
Tento článok pre vás načítala AI.

Sociálne podmienky študentov a študentiek v dennej forme doktorandského štúdia sa môžu zlepšiť. Poslanci z klubu Progresívne Slovensko (PS) Simona Petrík a Dávid Dej chcú v rámci novely zákona o sociálnom poistení, ktorú už predložili do parlamentu, budúcich doktorandov nemocensky a dôchodkovo poistiť.

Zmena sa bude týkať všetkých študentov v dennej forme doktorandského štúdia, pokiaľ nevykonávajú inú zárobkovú činnosť. Celková výška sociálnych odvodov, ktorú za študentov štát zaplatí, bude predstavovať výdavky vo výške 7 až 8 miliónov eur ročne v priebehu nasledujúcich štyroch rokov.

Napriek vedeckým a pedagogickým aktivitám sa mladým doktorandkám a doktorandom ich činnosť počas štúdia žiadnym spôsobom pozitívne neodrazí v starobe pri poberaní starobného dôchodku. Rovnako nemajú mladé doktorandky nárok na materské v prípade tehotenstva počas rokov, kedy študujú,“ vysvetľuje predložený dokument.

Nárok na materskú

Predkladatelia zastávajú názor, že formálne označenie doktorandov ako „študentov“ by nemalo brániť ich spravodlivému postaveniu pre účely sociálneho poistenia.

Jedným z kľúčových sociálnych nástrojov na podporu najtalentovanejších študentiek a študentov je podľa Petrík a Deja priznanie nároku na materskú. Študenti sa tak budú môcť venovať vede, no zároveň nebudú odkladať rodičovstvo.

Navrhovaná novela zákona chce motivovať ženy stať sa matkami v čase adekvátneho reprodukčného veku, pričom odstraňuje nedostatky novely zákona o sociálnom poistení z roku 2023, tým že zo študentov III. stupňa štúdia vytvára povinne nemocensky a dôchodkovo poistené osoby,“ uvádzajú opoziční poslanci v dokumente.

Dôchodkové nároky

Novela garantuje študentom nárok na materské a započítava im tieto roky do dôchodkových nárokov bez ohľadu na podmienku absolvovania daného stupňa štúdia.

Zároveň im priamo prispieva ku skvalitneniu podmienok štúdia, keďže odstraňuje nepriamy tlak na študentov byť zároveň v zamestnaneckom pomere pre vznik povinného nemocenského a starobného dôchodkového poistenia, vďaka čomu sa môžu naplno venovať vede.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Simona Petrík
Firmy a inštitúcie ParlamentProgresívne Slovensko (PS)