Platy učiteľov sú o takmer 600 eur nižšie ako priemerná mzda vysokoškolsky vzdelaných zamestnancov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Priemerný základný plat učiteľov na základných a stredných školách je o 576 eur nižší ako priemerná mzda zamestnancov s vysokoškolským vzdelaním 2. stupňa.

Priemerne zarábajú v hrubom 1 206 eur, kým priemerná mzda vysokoškolsky vzdelaných zamestnancov je 1 782 eur.

Ak by mali tento rozdiel dobehnúť, musel by sa im plat zvýšiť takmer o 48 percent. Informoval o tom portál Profesia.sk.

Platy učiteľov v krajinách V4

Podľa mzdových dát sú vo všetkých štátoch Vyšehradskej štvorky (V4) učiteľské platy hlboko pod priemerom platov ľudí s vysokoškolským vzdelaním.

Podobná situácia ako na Slovensku je napríklad aj v Českej republike, rozdiel medzi platmi učiteľov a priemernými mzdami ľudí s univerzitným vzdelaním tu predstavuje viac ako 49 percent. V Poľsku je tento rozdiel necelých 60 percent a v Maďarsku ide o temer 79 percent.

Medzinárodné dáta odhaľujú, že pedagogické povolanie môže mať v zahraničí aj úplne iné mzdové podmienky. Takéto situácie pritom nemusia byť v krajinách západnej či severnej Európy,“ vysvetľuje portál v tlačovej správe.

Nezáujem o prácu v školstve

Ako príklad uvádza Chorvátsko, kde je rozdiel medzi priemernými platmi pedagogických zamestnancov a priemernou mzdou vysokoškolsky vzdelaného človeka necelých 11 percent.

Nižší rozdiel než na Slovensku je napríklad aj v Slovinsku, ide o 27,5 percenta. „Aktuálna analýza vznikla aj z dôvodu lepšieho povedomia o platových podmienkach pedagógov v medzinárodnom prostredí,“ uvádza portál v tlačovej správe.

Platy pritom bývajú označované ako jedna z hlavných príčin nezáujmu o prácu v školstve. Podľa portálu Edujobs.sk, ktorý sa zameriava na pracovné ponuky v školstve, situácia sa každým rokom zhoršuje. Dopyt po učiteľoch rastie, avšak počet reakcií od uchádzačov klesá. Vzhľadom na životné náklady je problém s platmi učiteľstva najvýraznejší v Bratislavskom kraji.

Práve v tomto regióne je dnes prítomný najväčší nedostatok ľudí na školách. Dáta portálu Eujobs.sk informujú, že spomedzi 5 849 pedagogických ponúk za rok 2022 bola viac ako polovica v Bratislave a okolí,“ uviedol portál Profesia.sk. Chýbajú najmä pedagógovia 2. stupňa základných škôl.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať