OĽaNO odsudzuje populizmus SaS, Gröhling by mal upustiť od svojho tvrdošijného postoja

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling. Foto: SITA/Branislav Bibel

Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO) víta jasné stanovisko konzília odborníkov a zároveň odsudzuje nezodpovedné správanie a populizmus koaličného partnera.

Viac o téme: Koronavírus

Konzílium vo svojom stanovisku vyjadrilo plnú podporu postupu regionálnych hygienikov pri prerušovaní prezenčnej výučby na školách. V reakcii na ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS), ktorý kroky hygienikov kritizuje, o tom v tlačovej správe informoval Peter Dojčan z mediálneho tímu OĽaNO.

Superšíritelia koronavírusu

Podľa poslankyne a lekárky Evy Horváthovej (OĽANO) by minister Gröhling mal namiesto tvrdošijného postoja spojiť sily s verejnými zdravotníkmi a regionálnymi hygienikmi.

„Konzílium a regionálni hygienici sú kvalifikovaní na to, aby posudzovali stav epidémie, navrhovali širšie opatrenia a bezodkladne sami prijímali tie operatívne. Stav v nemocniciach sa už vymkol z rúk a hrozí ešte zúfalejšia situácia. Každá infikovaná časť triedy generuje aj ďalšie pozitívne prípady v okolí detí, ktoré sa stávajú superšíriteľmi koronavírusu,“ povedala Horváthová.

Ako ďalej uviedla, na nemocničných lôžkach končia nielen učitelia či rodičia a ďalší dospelí v mladom, strednom a staršom veku, ale žiaľ niekedy aj samotné deti. „Ide aj o ich zdravie, to je priorita dní a hneď za ňou je priorita vzdelávania, ktorá musí nejaký týždeň počkať, respektíve pokračovať dočasne online. Zmeškané vzdelávanie sa dá do istej miery dohnať, zničené zdravie nijako,“ vyhlásila Horváthová.

Treba počúvať hlas rozumu

K podpore odborníkov a hygienikov sa pripojil aj poslanec a predseda parlamentného hospodárskeho výboru Peter Kremský (OĽANO).

„Vyzývame stranu SaS, aby prestala bojovať s expertmi, pretože je to v tejto situácii nielen nezodpovedné, ale aj mimoriadne nebezpečné. Videli sme pred rokom, kam tento populizmus viedol. Neúctivé označovanie porád s odborníkmi za tliachanie a chronické napádanie prijímaných opatrení viedlo k zneisteniu verejnosti a oslabeniu celého vládneho úsilia,“ povedal Kremský.

Podľa neho napriek jasným upozorneniam o ohniskách výskytu koronavírusu v školách strana SaS pred týždňom nepochopiteľne vetovala ich dočasné uzatvorenie. „Stačilo populizmu, treba počúvať hlas rozumu a uprednostniť verejný záujem pred percentami v prieskumoch,“ uzavrel Kremský.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav GröhlingEva HorváthováPeter DojčanPeter Kremský
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a Solidarita