O vládnej novele zákona o financovaní škôl bude parlament rokovať v skrátenom legislatívnom konaní

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Novovymenovaný minister školstva, vedy a výskumu SR Tomáš Drucker. Foto: SITA/Jana Birošová.
Tento článok pre vás načítala AI.

Poslanci parlamentu budú o vládnej novele zákona o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení rokovať v skrátenom legislatívnom konaní. Parlament totiž schválil vládny návrh na skrátené legislatívne konanie.

Financovanie neštátnych zariadení

Novelu do parlamentu predložil minister školstva, vedy, výskumu a športu Tomáš Drucker (Hlas-SD). V prípade schválenie novely nebudú cirkevné a súkromné zariadenia poradenstva a prevencie financované samosprávami. Ich financovanie by malo prejsť na štátny rozpočet. Dosiaľ dostávali tieto zariadenia prostriedky na mzdy a prevádzku od obcí či samosprávnych krajov, a to na základe počtu detí, ktorým boli v predošlom roku v danom zariadení poskytnuté služby poradenstva a prevencie.

Podľa návrhu sa neštátne zariadenia majú financovať zo štátneho rozpočtu nielen na základe počtu detí, ktorým bola poskytnutá odborná činnosť, ale aj na základe počtu jednotlivých výkonov odbornej činnosti uskutočnených zariadením poradenstva a prevencie za uplynulý školský rok,“ uvádza sa v materiáli. Navrhovaná zmena by mala zaistiť rovnaký model financovania pre všetky zariadenia poradenstva a prevencie, a to bez ohľadu na to, kto je ich zriaďovateľom.

Druhý krok napĺňania cieľa

Schválený zákon má byť prílohou k 4. žiadosti o platbu z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti SR, ktorá sa má podávať 15. decembra 2023. Ak by zákon nebol schválený včas, je ohrozená 4. žiadosť o platbu, a teda štátu hrozia značné hospodárske škody,“ uvádza sa v materiáli.

Ide o druhý krok napĺňania cieľa Reformy systému poradenstva a prevencie a zabezpečenia systematického zberu dát v oblasti podpory duševného zdravia detí, žiakov a študentov. V prvom kroku sa komplexne menil systém a zariadenia poradenstva a prevencie sa transformovali.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Drucker
Firmy a inštitúcie Hlas - sociálna demokracia