Dôležitá je v školách výchova, tvrdí Drucker a súčasťou by mohlo byť aj vzdelávanie v oblasti domáceho násilia a prevencie

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Tomáš Drucker. Foto: SITA / Marko Erd
Tento článok pre vás načítala AI.

Je nevyhnutné zintenzívniť prevenciu a povedomie o ochrane žien a dievčat pred domácim násilím. Uviedol to minister školstva, vedy, výskumu a športu Tomáš Drucker (Hlas-SD) pri príležitosti Medzinárodného dňa proti násiliu páchaného na ženách v rámci diskusie na Obchodnej akadémii na Nevädzovej ulici v Bratislave, ktorej sa zúčastnila aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Automaticky sa spomína iba vzdelávanie

„Keď sa hovorí o školách, často sa automaticky spomína iba vzdelávanie v úzko chápanom význame – získavanie vedomostí, či zručností. Lenže rovnako ako vzdelávanie je v školách dôležitá aj výchova,“ uviedol Drucker.

Dodal, že je naším záujmom, aby na Slovensku vyrastali nielen vzdelaní, ale aj dobrí ľudia s hodnotami, zdravým vzťahom k svojmu okoliu, rešpektom k iným, a to vrátane rodiny a partnera.

Minister školstva je presvedčený, že na školy patrí napríklad vzťahová výchova, ktorej súčasťou by mohlo byť aj vzdelávanie a výchova detí v oblasti domáceho násilia a jeho prevencie. Drucker ubezpečil, že prevencia a bezpečnosť na školách a ochrana duševného zdravia je jednou z jeho priorít.

Vytváranie bezpečného prostredia

„Je našou povinnosťou vytvárať v školách pre deti a mladých ľudí bezpečné prostredie. Aby nám dospelým verili, že má zmysel sa nám zdôveriť, že ich podržíme a dodáme im odvahu postaviť sa za správnu vec. Zároveň je našou úlohou poskytnúť školám pomoc, podporu a aj financie na to, aby mohli deťom pomáhať v náročných situáciách, ale najmä im predchádzať,“ dodal Drucker.

Spolu so študentmi symbolicky zasadil cibuľky oranžových tulipánov. Oranžová farba je upozornením na násilie, ktoré je páchané na ženách.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Tomáš DruckerZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Hlas-SD