Návrh Vašečku a Záborskej bol nekomplexný, národniari v septembri predložia vlastný zákon o regulácii sexuálnej výchovy na školách

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Predseda SNS a podpredseda Národnej rady SR Andrej Danko. Foto: Archívne, SITA/Milan Illík.
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenská národná strana (SNS) podá na septembrovú schôdzu parlamentu zákon o regulácii sexuálnej výchovy na školách. Zákon, ktorý predložili poslanec Richard Vašečka a poslankyňa Anna Záborská (klub Slovensko, Za ľudí, ) bol podľa strany nekomplexný.

SNS navrhne aj to, aby základné a stredné školy prísne dodržiavali učebné osnovy, aby tak rodičia vedeli kto, kedy a ako vzdeláva ich deti v oblasti sexuálneho správania.

Distribúcia učebného materiálu

Novelou zákona bude možné distribuovať učebný materiál a tlačovinu schválených len príslušným pedagogickým ústavom, resp. príslušnými inštitúciami,“ dodala strana s tým, že sa snažia zabrániť tomu, aby na základné a stredné školy vchádzali kedykoľvek tretie osoby, ako napríklad aktivisti z tretieho sektoru šíriaci výučbu bez súhlasu rady školy či rodičov.

Máme na zreteli, že v školách sa majú pohybovať len ľudia, ktorými sú pedagógovia a odborníci v danom odbore,“ uzavrela SNS.

Novelu neposunuli do druhého čítania

Poslanci parlamentu v utorok 18. júna neposunuli novelu školského zákona z dielne Vašečku a Záborskej do druhého čítania. Novelou sa mala zaviesť povinnosť pre školy vopred informovať rodičov o výchove v oblasti sexuálneho správania. Taktiež by škola bola povinná si pred realizáciou výchovy vyžiadať súhlas rodiča.

Právna úprava mala podľa predkladateľov zaradiť medzi princípy výchovy a vzdelávania aj rešpektovanie práv rodičov zabezpečovať výchovu a vzdelávanie v zhode s ich vlastným náboženským, filozofickým a pedagogickým presvedčením.

Kontroverzné myšlienky o sexualite

Poslanci tieto legislatívne zmeny navrhovali už v predchádzajúcom volebnom období, novela vtedy prešla do druhého čítania, avšak nakoniec sa o jej prijatí nehlasovalo.

Návrh reagoval na prax, keď sa rôzne organizácie, ale aj učitelia snažia na školách prezentovať kontroverzné myšlienky o sexualite, s ktorými môžu mať mnohí rodičia problém. Ide napr. o nevhodné publikácie o tzv. sexuálnej a vzťahovej výchove, ktoré sú ponúkané ako edukačné publikácie na školy,“ priblížil Vašečka.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anna ZáborskáRichard Vašečka
Firmy a inštitúcie Kresťanská úniaMatovičovo hnutie SlovenskoSNS Slovenská národná stranaZa ľudí