Hiadlovský sa postaví do čela SRK. Rektori žiadajú o zaradenie vysokých škôl do priorít Slovenska

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zľava: Novovymenovaný rektor Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici Vladimír Hiadlovský a prezidentka SR Zuzana Čaputová počas vymenovania rektorov vysokých škôl prezidentkou SR v Prezidentskom paláci. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková

Od 22. augusta sa do čela Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) postaví Vladimír Hiadlovský, rektor Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

Financovanie výkonnostných zmlúv

Za viceprezidentov si rektori zvolili Rudolfa Kropila, doterajšieho prezidenta SRK a rektora Technickej univerzity vo Zvolene, Petra Šimka, rektora Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave a Tomáša Lengyelfalusyho, rektora Vysokej školy DTI.

Členom prezídia SRK je od marca 2023 aj Ferdinand Daňo, rektor Ekonomickej univerzity v Bratislave. SRK o tom informovala v tlačovej správe.

Rektori súčasne žiadajú vládu, aby vysoké školy začlenili do dlhodobých výdavkových priorít Slovenska.

„Výkonnostné zmluvy majú byť financované z navýšenia nad rámec súčasného návrhu na dotácie na verejné vysoké školy, ak majú byť dosiahnuté navrhované výkonnostné merateľné ukazovatele,“ uviedla SRK.

Žiadajú Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, aby uzatvorilo výkonnostné zmluvy so všetkými verejnými vysokými školami v rovnakom termíne až po ukončení diskusií na jednotlivých vysokých školách a po schválení metodiky na rozpis dotácie na verejné vysoké školy a schválení rozpisu dotácie zo štátneho rozpočtu na rok 2024.

Plnia požiadavky na reformy

SRK žiada účelovo navyšovať každoročne rozpočet verejných vysokých škôl na roky 2024 – 2026 o 10 percent na pokrytie nákladov na realizáciu dohodnutých merateľných výkonnostných ukazovateľov a nad rámec súčasnej dotácie, ako to odporúčala Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj a uvádza sa v Pláne obnovy a odolnosti.

„Vysoké školy plnia všetky požiadavky na reformy, ale bez adekvátneho navýšenia investícií do ich rozvoja, do vysokoškolskej infraštruktúry minimálne na úrovni priemeru EÚ je proces zmien ťažkopádny až nerealizovateľný,“ vyhlásil Kropil.

Ako ďalej informovala SRK, periodické hodnotenie výskumnej, vývojovej, umeleckej a ďalšej tvorivej činnosti VER 2022 potvrdilo, že verejné vysoké školy majú výstupy aj na svetovej úrovni.

Financovanie však zaostáva za európskym priemerom, no vysoké školy potrebujú investície, aby boli dostatočne príťažlivé pre slovenských a zahraničných študentov.

„Financovanie vysokého školstva je investíciou do budúcnosti krajiny,“ uzavrel Kropil.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ferdinand DaňoPeter ŠimkoRudolf KropilVladimír Hiadlovský
Firmy a inštitúcie Ekonomická univerzita v BratislaveMŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRSlovenská zdravotnícka univerzita v BratislaveSRK Slovenská rektorská konferenciaTechnická univerzita vo ZvoleneUMB Univerzita Mateja Bela v Banskej BystriciVysoká škola DTI