Gröhling navrhuje online formu štátnic či iných skúšok, rektor bude môcť predĺžiť dĺžku štúdia

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling. Foto: SITA/Jana Birošová

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) predložil na vládu dokument, na základe ktorého by sa mali štátnice študentov vysokých škôl konať online formou. Minister o tom informoval na tlačovej konferencii pred rokovaním vlády, ktorá dokument neskôr schválila. Novelu zákona o vysokých školách navrhuje prijať v skrátenom legislatívnom konaní.

Rektor môže predĺžiť dĺžku štúdia

V súvislosti s mimoriadnou situáciou povoľuje vláda organizovať štátnu skúšku, rigoróznu skúšku či obhajobu habilitačnej práce online spôsobom. Dovoľuje taktiež operatívne meniť termíny a ďalšie podmienky na prijímanie do štúdia. Rektorovi návrh zákona umožňuje predĺžiť štúdium nad štandardnú dĺžku štúdia o viac ako dva roky.

Viac o téme: Koronavírus 

V oblasti regionálneho školstva sa navrhuje zabezpečenie elektronickej verzie učebníc, učebných textov a pracovných zošitov ako aj snaha o otvorenie trhu s učebnicami, či učebnými textami a pracovnými zošitmi. Súvisí to s potrebou skvalitnenia procesu zabezpečenia týchto materiálov vzhľadom na ich nedostatok.

Taktiež riešia možnosť použitia finančných prostriedkov na školy v prírode a na kurz pohybových aktivít v prírode. Peniaze budú môcť žiaci štvrtého ročníka základných škôl využiť aj v nasledujúcom školskom roku do konca roka 2020.

Proti návrhu neboli pripomienky

Materiál zaslali aj Slovenskej rektorskej konferencii, Rade vysokých škôl, Študentskej rade vysokých škôl ako aj Slovenskej akreditačnej agentúre pre vysoké školstvo a následne aj ostatným ministerstvám. Gröhling podotkol, že proti návrhu neboli žiadne pripomienky.

Školy sú momentálne zatvorené do odvolania a výučba sa uskutočňuje dištančnou formou. Od 12. marca platí na Slovensku pre koronavírus mimoriadna situácia. Vláda SR tiež pristúpila k vyhláseniu núdzového stavu pre celý sektor zdravotníctva a sociálne zariadenia, kde poskytujú zdravotnú starostlivosť. Zaviedla sa tiež povinnosť nosiť rúško všade mimo svojej domácnosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav Gröhling