Elektronická maturita či investície do škôlok, liberáli predstavili priority v oblasti školstva

Zľava: Exministerka spravodlivosti a poslankyňa za SaS Mária Kolíková a exminister školstva a podpredseda strany SaS Branislav Gröhling. Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský

Prioritami strany Sloboda a Solidarita (SaS/SASKA) v oblasti školstva sú zmena financovania materských škôl a ich začlenenie pod ministerstvo školstva, podpora duševného zdravia a inklúzie a digitálne učebné materiály spolu s elektronickou maturitou.

Vyplýva to z „beta“ verzie volebného programu v oblastiach školstva, kultúry a osobných slobôd, ktorý v utorok strana zverejnila.

Investícia do škôlok je jednou z najdôležitejších investícií štátu, pretože predstavuje pevný základ pre ďalšie vzdelávanie. Budeme preto presadzovať normatívne financovanie materských škôl, čo znamená, že budú financované rovnako ako základné a stredné školy cez štátny príspevok na dieťa,“ uviedol tímlíder strany pre školstvo Branislav Gröhling.

Duševné zdravie žiakov aj učiteľov

Dôraz je podľa neho potrebné klásť aj na duševné zdravie, a to nielen v prípade žiakov, ale aj učiteľov. Liberáli tiež deklarujú podporu pre nový spôsob rozdeľovania peňazí medzi vysoké školy, informačný prehľad o ukazovateľoch ich kvality a prepojenie systému vysokých škôl so systémom Slovenskej akadémie vied, neziskoviek a podnikov.

Zároveň strana predstavila aj priority v oblasti kultúry, ktorými sú modernizácia, zelená obnova a digitalizácia, efektívnejšie financovanie so zrozumiteľnými a objektívnymi kritériami bez byrokracie a obmedzení, ako aj vytvorenie samostatnej prioritnej osi v rámci európskych fondov na obnovu nehnuteľných kultúrnych pamiatok.

„Len vzdelaná a kultúrna spoločnosť je schopná tolerancie, vie kriticky myslieť a odolávať dezinformáciám či xenofóbnym a nenávistným prejavom,“ povedal tímlíder strany pre kultúru René Parák.

Osobné slobody a drogová činnosť

Programové priority deklarovali liberáli aj v oblasti osobných slobôd. Podľa nich sú napríklad potrebné jasné pravidlá pre rozlišovanie rôznych stupňov závažnosti priestupkovej alebo trestnej drogovej činnosti.

Osobitne pri marihuane budeme presadzovať pri menšom množstve pre osobnú spotrebu priestupkovú zodpovednosť a súčasne otvoríme verejnú diskusiu o legalizácii marihuany v menšom množstve,“ vysvetlil expert strany pre osobné slobody Miroslav Žiak.

Osobné slobody však podľa neho súvisia aj s nerovnocenným postavením párov rovnakého pohlavia, preto sa strana v programe zaviazala, že presadí registrované partnerstvá. „V neposlednom rade tiež navrhujeme aj modifikáciu Vatikánskych zmlúv a finančnú odluku cirkví od štátu,“ dodal Žiak.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav GröhlingMiroslav ŽiakRené Parák
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita