Násiliu na ženách sa darí, ak ho spoločnosť toleruje či ospravedlňuje, vyhlásila prezidentka a ďalšie osobnosti (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Deň boja proti násiliu na ženách
Prezidentka SR Zuzana Čaputová (uprostred) pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti násiliu na ženách v Prezidentskom paláci v Bratislave. Bratislava, 24. november 2023. Foto: SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Takmer 20 percent žien zažilo fyzické a viac ako sedem percent sexuálne násilie.

Uvádza sa to vo vyhlásení, ktoré pri príležitosti sobotného Medzinárodného dňa za odstránenie násilia páchaného na ženách podpísala prezidentka Zuzana Čaputová a niekoľko desiatok ďalších osobností.

Päťdesiatdva žien zaplatilo životom

Podľa policajných štatistík za ostatných šesť rokov ženy tvorili 86 percent obetí trestného činu týrania blízkej osoby, dve tretiny obetí závažného vyhrážania a 90 percent obetí trestného činu znásilnenia a sexuálneho násilia.

Za toto obdobie prišlo o život 52 žien, ktoré zavraždil alebo zabil ich partner.

„Fyzické, psychické, sexuálne alebo ekonomické násilie páchané na ženách a dievčatách vychádza z presvedčenia násilníka, že má právo správať sa nadradene, ponižovať alebo kontrolovať ženu či dievča využívajúc násilie. Násilník nepovažuje ženu za rovnocennú v právach a dôstojnosti,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Násiliu na ženách sa podľa signatárov darí, ak ho spoločnosť toleruje či dokonca ospravedlňuje.

Útoky na angažované ženy

„Nedá sa mu zabrániť, ak je prístup k spravodlivosti a pomoci komplikovaný a zdĺhavý. Posilňuje ho, keď ženy čelia ekonomickým nerovnostiam a chudobe, ktorá im znemožňuje násilníkov opustiť. A podporuje ho agresivita vo verejnom priestore a útoky na angažované ženy, ktoré čelia verbálnym útokom, vyhrážkam fyzickým násilím a znásilnením,“ konštatuje vyhlásenie.

Signatári na druhej strane akceptujú, že na Slovensku žije mnoho žien, mužov, dievčat a chlapcov, ktorí považujú za samozrejmé, že násilie na ženách v akejkoľvek podobe je neakceptovateľné.

„Môže nás byť viac, keď pôjdeme príkladom – našimi každodennými postojmi a rezolútnym hlasom za to, aby dievčatá a ženy na Slovensku mohli žiť svoje životy bez násilia a v rovnoprávnosti,“ dodali.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Zuzana Čaputová