Bratislavské Staré Mesto chce pomôcť rodičom, pokúsi sa znížiť poplatok na réžiu na školské obedy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mestská časť chce pomôcť rodičom, ktorých sa týka zrušenie obedov zadarmo. Foto: ilustračné, SITA/Michal Burza

Bratislavské Staré Mesto chce znížiť poplatok na réžiu za školské obedy o osem eur mesačne. V tlačovej správe o tom informoval hovorca mestskej časti Matej Števove.

„Staré Mesto chce znížiť mesačný poplatok za réžiu v školských jedálňach (ŠJ) vo svojich základných školách z 20 na 12 eur. Mestská časť chce takto pomôcť rodičom, ktorých sa týka zrušenie takzvaných obedov zadarmo,“ uviedol hovorca. Návrh prerokujú na miestnom zastupiteľstve 28. septembra.

Finančná situácia je stabilná

Poplatok na réžiu v ŠJ pokrýva náklady na nákup základného vybavenia a jeho výšku upravuje všeobecne záväzné nariadenie. V roku 2019, po zavedení takzvaných obedov zadarmo, keď výdavky na školskú stravu dotoval štát, bol na základných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti Starého Mesta príspevok na réžiu zvýšený z 50 centov na jedno euro.

Dôvodom bol najmä predpokladaný nárast stravníkov. „Zvýšenie poplatku pokrylo nárazové zvýšenie nákladov školských jedální pri zabezpečovaní stravy pre väčší počet detí. Finančnú situáciu v ŠJ sa týmto rozhodnutím podarilo stabilizovať,“ dodal Števove.

Nižšia suma už od októbra

S účinnosťou od 1. augusta vláda SR plošné obedy zadarmo zrušila, príspevok na stravu v školských jedálňach je poskytovaný už iba rodinám v zlej sociálnej a finančnej situácii.

„Uvedomujeme si, že pre významne väčšiu časť rodičov to však znamená neprimerane vysokú finančnú záťaž. Na základe viacerých podnetov od rodičov sme preto prehodnotili výšku sumy a navrhujeme jej zníženie o 40 percent,“ vysvetlila starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová.

V prípade, že bude návrh schválený v zastupiteľstve, budú platiť rodičia na réžiu v ŠJ nižšiu sumu už od októbra.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Matej ŠtevoveZuzana Aufrichtová