Progresívne Slovensko odmieta navrhované zmeny v stavebnom zákone, developerom dávajú voľnú ruku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Výstavba cesty, stavba
Foto: ilustračné, Getty images

Navrhované zmeny v stavebnom zákone dávajú úplne voľnú ruku developerom. Tvrdí to strana Progresívne Slovensko. S predloženými návrhmi z dielne Sme rodina a hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti preto nesúhlasí.

Bývalé vládne strany chcú proces posudzovania dopadov výstavby na životné prostredie (EIA) preniesť pod nový úrad. Ten bude kompetenčne spadať pod rezort nominanta Sme rodina a podpredsedu vlády Štefana Holého.

Štýlom paragrafu 363

„Návrhy zásadne oslabujú rolu verejnosti v pripomienkovaní a idú v prospech novej výstavby. Hrozí, že životné prostredie sa pri nových projektoch dostane na druhú koľaj a prioritu budú mať najmä záujmy developerov, o dôležitých dopadoch výstavby na životné prostredie sa tak môže rozhodovať štýlom neslávne známeho paragrafu 363,” uviedol europoslanec Michal Wiezik.

Ten pripomína, že v minulosti práve občiansky aktivizmus a verejný tlak pomohli zastaviť škodlivé projekty.

EIA treba zjednodušiť

„Vieme o zámere masívnej výstavby v Demänovskej doline či na južnej strane Chopku. Schválenie týchto zákonov môže dať zelenú rýchlejšej a masívnejšej výstavbe na úkor národných parkov či priaznivého životného prostredia,” pokračoval Wiezik.

Podľa neho je proces EIA potrebné zjednodušiť, nie však na úkor hlasu verejnosti a odborníkov. „Lídrom zmeny EIA musí byť ministerstvo životného prostredia a garantovať silný hlas verejnosti v procese,” uzavrel.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal Wiezik
Firmy a inštitúcie PS Progresívne SlovenskoÚrad pre územné plánovanie a výstavbu