Príspevok na bývanie získal iba osem hlasov. Niektorí asi zabudli, čo znamená byť obyčajnými ľuďmi, tvrdí Valášek

Tomáš Valášek
Nezaradený poslanec Tomáš Valášek (Progresívne Slovensko). Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Parlament odmietol návrh nového príspevku na bývanie z dielne Progresívneho Slovenska (PS). Podporilo ho iba osem poslancov, 112 sa ich zdržalo.

Efektívny príspevok na bývanie

„Niektorí asi zabudli, čo znamená byť obyčajnými ľuďmi, ďalší sa len tvária ako sociálni demokrati. Mali v rukách návod na to, ako efektívne pomôcť státisícom ľudí a zabezpečiť rešpekt jedného zo základných ľudských práv, len osem z nich to pochopilo,” reagoval na výsledok hlasovania podpredseda PS a poslanec Tomáš Valášek, ktorý návrh predkladal.

Expert na sociálne politiky Progresívneho Slovenska Tomáš Hellebrandt uviedol, že jedným z nástrojov zabezpečenia dostupného bývania je efektívny príspevok na bývanie. Ten súčasný podľa neho svoju úlohu nespĺňa a aktuálne ho poberá len okolo 25-tisíc domácností.

Samostatná sociálna dávka

Podstatou návrhu PS je zavedenie novej samostatnej štátnej sociálnej dávky, ktorá nie je viazaná na hmotnú núdzu. Práve takto koncipovaný príspevok môže pomôcť s úhradou nákladov na bývanie až 490-tisíc ľuďom. Z nich až 265-tisíc žije pod hranicou rizika chudoby, čo je takmer polovica všetkých ľudí žijúcich pod hranicou rizika chudoby.

„Na rozdiel od vládou prijatých opatrení za miliardy sa jedná o adresnú pomoc, ktorá zohľadňuje príjem domácností a náklady na bývanie,” vyhlásil Hellebrandt a dodal, že príspevok na bývanie nie je žiadnym populistickým pokusom kúpiť si v septembri jednorázovo hlasy voličov a voličiek za takmer dve miliardy eur z ich vlastných peňaženiek.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Tomáš HellebrandtTomáš Valášek
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyPS Progresívne Slovensko