Objem investícií do nehnuteľností na Slovensku zlomil rekord, medziročne stúpli o takmer 50 percent

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
kúpa nehnuteľností
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Objem investícií do nehnuteľností na Slovensku v minulom roku zlomil rekord. Ako vyplýva z dát globálnej realitno-poradenskej spoločnosti CBRE, preinvestovalo sa rekordných 1,13 mld. eur, čo je medziročne viac takmer o 50 %. Ide o najväčší nárast spomedzi krajín V4.

Najviac sa darilo kancelárskym nehnuteľnostiam

Uvedené výsledky Slovensko dosiahlo napriek koronakríze, vojne na Ukrajine, vysokej inflácii, nárastu cien stavebných materiálov či energetickej kríze. „Ukázalo sa, že realitný trh na Slovensku je rezistentný a pre investorov je stále príťažlivou destináciou,“ uviedol obchodný riaditeľ CBRE Slovensko Ľubor Procházka.

Vlani bolo na našom trhu zaznamenaných viac ako 40 transakcií. Za 17 % z celkového objemu investícií boli pritom zodpovední investori, ktorí na Slovensku investovali vôbec prvýkrát, pričom hodnota ich investícií dosiahla takmer 200 mil. eur.

Najviac sa v uplynulom roku darilo kancelárskym nehnuteľnostiam. Na Slovensku si ukrojili až 55 % z celkového investičného objemu. Podľa CBRE tento fakt potvrdzuje, že aj napriek častejšej práci na diaľku, sú kancelárie pre firmy naďalej veľmi dôležité.

Koronakríza poznačila najmä jeden sektor

V porovnaní s predošlými rokmi sa však veľmi darilo aj maloobchodnému sektoru, kde sa objem investícií vyšplhal na 31 %.

„Počas koronakrízy najviac trpel práve tento sektor. Aj tu sa však ukázalo, že aj napriek nárastu internetového predaja chceme stále vo veľkej miere nakupovať v kamenných prevádzkach. Na náš trh prišli, a aj naďalej prichádzajú, noví hráči a celkový objem investícií sa v tomto sektore vyšplhal na úroveň 350 mil. eur,“ priblížil riaditeľ oddelenia prenájmu obchodných priestorov v CBRE Slovensko Tomáš Lörincz.

Celkovo 13 % z objemu investícií patrilo sektoru logistiky a priemyslu. Aj napriek tomu, že investičný objem v porovnaní s minulými rokmi klesol, podľa CBRE bol z hľadiska prenajatej plochy rekordný. Celkovo sa v roku 2022 na Slovensku prenajalo takmer 720 000 metrov štvorcových, čo predstavuje medziročný nárast o 31 %. Najviac si ukrojil sektor 3PL poskytovateľov, zvyšok patril automobilovému, maloobchodnému a výrobnému sektoru.

CBRE Group je najväčšou poradenskou spoločnosťou v oblasti realitných služieb a investícií. Na Slovensku pôsobí od roku 2001. V súčasnosti zamestnáva viac ako 300 zamestnancov v Bratislave, Košiciach a Banskej Bystrici.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubor ProcházkaTomáš Lörincz
Firmy a inštitúcie CBRE GroupV4 Vyšehradská štvorka