Novú výzvu na zatepľovanie rodinných domov zverejnia do 10 dní, nedostatky sa už podľa Budaja nebudú opakovať

Ján Budaj
Minister životného prostredia Ján Budaj. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová.

Novú výzvu na zatepľovanie rodinných domov z plánu obnovy zverejnia do 10 dní. Uviedol po rokovaní vlády poverený minister životného prostredia Ján Budaj. Zdôraznil, že záujem o výzvu nemôžu ovplyvniť, nakoľko sa v dnešných časoch ľudia zľakli vojny a chcú mať pri sebe finančnú rezervu.

Nezvládnutá výzva

Šéf envirorezortu potvrdil, že pri pilotnom projekte našli nedostatky, ktoré sa už v novej výzve nebudú opakovať. Podľa jeho slov výzva bude zjednodušená a záujemcovia nebudú potrebovať polovicu z dokladov, ktoré doteraz boli potrebné.

Cielení záujemcovia častokrát nemajú žiadnu finančnú rezervu, dokonca mnohí z nich nemajú ani bankový účet,“ upresnil Budaj. Europoslanec Martin Hojsík podľa neho preháňa, keď vyzval povereného premiéra Eduard Hegera, aby mu odobral nezvládnutú výzvu na zatepľovanie rodinných domov.

Kľúčové riešenie energetickej chudoby

Europoslanec Hojsík považuje obnovu domov s dôrazom na ich energetickú efektívnosť za kľúčovú pre riešenie energetickej chudoby, ktorá na Slovensku ohrozuje takmer štvrtinu domácností. Pomáha znižovať závislosť od fosílnych palív, vytvára nové pracovné miesta a prispieva k riešeniu klimatickej krízy.

Preto je šokujúce, ako veľmi zlyhalo Ministerstvo životného prostredia SR a jeho minister Ján Budaj pri realizácii plánu Obnov dom, ktorý je financovaný z prostriedkov Európskej únie z plánu obnovy,“ upresnil Hojsík a dodal, že žiada Hegera, aby túto úlohu zveril niekomu, kto dokáže tento program rozbehnúť, odbyrokratizovať a nastaviť podporu pre znevýhodnené skupiny tak, že bude zohľadňovať energetickú chudobu a nie počet detí, ako je to teraz.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerJán BudajMartin Hojsík