Neviete si rady s neohľaduplným susedom? Máte niekoľko možností

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
susedské spory
Ilustračné foto gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Susedské spory dokážu poriadne znepríjemniť život, najmä v prípade, ak ide o opakované obťažovanie hlukom, zápachom, odpadom, či napríklad tienením zo strany suseda.

Managing partner právnickej firmy Vojčík & Partners Leo Teodor Vojčík vysvetľuje, že právny základ úpravy susedských sporov možno nájsť v Občianskom zákonníku.

Podľa neho má každý právo na to, aby svoj majetok nerušene užíval,“ uvádza. V prípade akéhokoľvek susedského sporu odporúča pokúsiť sa najprv o neformálne riešenie, a to oslovením suseda a pokusom o zmier. 

susedské spory
Ilustračné foto gettyimages.com

Ak sa nedohodnete, môžete sa obrátiť na obec

Ak napriek snahe k dohode nedôjde a zo strany suseda naďalej dochádza k zásahu do nerušeného, pokojného užívania majetku, možno sa domáhať ochrany a dosiahnutia zmieru v obci, v ktorej sa nehnuteľnosť nachádza,“ vysvetľuje Vojčík s tým, že takýmto postupom nie je dotknuté právo domáhať sa ochrany aj na súde.

V prípade, že riešenie situácie zmierom nie je možné, nasledovať by malo zaslanie predžalobnej mimosúdnej výzvy,“ priblížil. Na jej spísanie odporúča osloviť advokáta, ktorý správne naformuluje výzvu a požiada o nápravu. „Ak ani predžalobná výzva situáciu nevyrieši, je potrebné podať žalobu na príslušnom súde,“ dodáva.

Susedské spory
Ilustračné foto gettyimages.com

Predžalobná výzva a neodkladné opatrenie

V prípade ak vec neznesie odklad, môže žiadateľ podať spolu so žalobou aj návrh na neodkladné opatrenie, prostredníctvom ktorého súd dočasne obmedzí suseda v jeho protiprávnom konaní.

Po úspechu v konaní, v prípade nerešpektovania rozhodnutia súdu zo strany žalovaného suseda, sa môže žalobca domáhať výkonu priznaného práva prostredníctvom súdneho exekútora,“ uzatvára Vojčík.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Leo Teodor Vojčík
Firmy a inštitúcie Vojčík & Partners