Megaprojekt v Saudskej Arábii neprestáva udivovať, futuristické letisko aj ekologická oáza v púšti (foto)

Neom Airport City, Saudská Arábia
Neom Airport City, Kalbod Design Studio FB Toumi Brothers
Tento článok pre vás načítala AI.

Megaprojekt Neom, ktorý vyrastá na severozápade Saudskej Arábie, neprestáva udivovať. Tento rok už stihol predstaviť tri ďalšie objekty, ktoré budú súčasťou futuristického mesta budúcnosti. Posledným predstaveným je luxusný plážový klub Xaynor. Obklopený sklanatou krajinou pozdĺž podbrežia Akabského zálivu bude ponúkať niekoľko súkromných pláží, bazénov, wellness centier, či salónikov pre svojich členov.

Podľa investora projektu Neom, za ktorým je saudskoarabský korunný princ Mohammed bin Salman, megaschéma s rozlohou 26 500 kilometrov štvorcových bude pozostávať z viacerých futuristických projektov, ktoré nazýva regiónmi. Jeho súčasťou je aj 170-kilometrové lineárne mesto, podmorský mrakodrap či lyžiarske stredisko.

Koncom januára predstavil investor projekt Zardun, ktorý má byť oázou ekoturistiky v luxusnom prostredí. Pôjde o rezort s rozlohou štyri kilometre štvorcové, ktorý bude obsahovať tri butikové hotely splývajúce s okolitou pírodou a krajinou. Jeho súčasťou bude aj 360-stupňová vyhliadková plošina, podmienky na turistiku, horskú cyklistiku, či horolezectvo.

Umelé oázy na podporu pôvodných biotopov

Súčasťou projektu budú tiež vzdelávacie programy o ochrane životného prostredia. Umelé oázy vytvoria podmienky na podporu rôznych biotopov v podobe pestovania pôvodných druhov stromov a rastlín, či života pôvodných druhov zvierat. Projekt bude podporovať tiež živý ekosystém pod hladinou mora, vrátane ochrany koralových útesov a morského života.

V rámci megaprojektu Neom plánujú vybudovať tiež futuristické letisko Neom Airport City podľa návrhu Kalbod Design Studio. To bude spájať návštevníkov luxusného megaprojetu s okolitým svetom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Neom