Máte doma bielu kuchyňu? Nepotešíme vás.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
meď
gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Tak ako dlhé roky boli medzi majiteľmi domov obľúbené úplne biele kuchyne, v roku 2024 sa do srdca domova vo veľkom vracia farba. Tento trend naberá na obrátkach, pretože ľudia hľadajú spôsoby, ako vyjadriť väčšiu osobitosť pri zariaďovaní a dekorovaní.

Ako vniesť farbu do kuchyne? To chce stratégiu

Po rokoch čistej, bielej kuchyne nie je jednoduché vpustiť do miestnosti farby.  Na to, ako ich skombinovať, aby množstvo farbieb nebolo až príliš, sú overené pravidlá.

Používajte pravidlo 60:30:10

Jedna z najefektívnejších stratégií na začlenenie farieb do priestoru je pravidlo 60:30:10. Tento prístup zabezpečuje farebnú rovnováhu tým, že sa vyberú tri farby, ktoré sa používajú  v pomere 60 % hlavnej farby, 30 % vedľajšej farby a 10 % akcentovej farby. V kuchyni to môže znamenať, že väčšina povrchových materiálov, ako je podlaha, steny a pulty, je v neutrálnej farbe, skrinky sú vo vedľajšej farbe a akcenty, ako je zástena alebo dekoratívne prvky, sú v doplnkovej alebo kontrastnej farbe.

Trendy farby pre kuchyne v roku 2024

kuchyne s farebným akcentom
gettyimages.com

Medzi najpopulárnejšie farby pre kuchyne patrí zelená v rôznych odtieňoch, od lesnej zelenej po smaragdovú, šalviovú a olivovo-zelenú. Modrá je ďalšou obľúbenou farbou, najmä v skriniach a veľa spoločností ju vyhlásilo za farbu roka 2024. Odborníci zdôrazňujú jej všestrannosť a schopnosť krásne ladiť s inými farbami ako biela, béžová, hnedá a sivá.

Nečakanými farbami sú ružové odtiene, ktoré sa objavujú nielen na akcentoch, ale aj na celých skriniach. Tóny ako „teal“ a fialová sú tiež čoraz populárnejšie a často ich vidno na sociálnych sieťach a v dizajnérskych súťažiach.

Drevo a kovové akcenty

farebné kuchyne
gettyimages.com

Drevo je skvelý spôsob, ako vniesť do kuchyne teplo. Drevené podlahy, skrinky, trámy a police dodávajú vizuálnu štruktúru a pútajú pozornosť. Aby drevo v kuchyni nepôsobilo jednotvárne, kombinujú sa  rôzne odtiene dreva, ktoré sa navzájom dopĺňajú.

Kovové akcenty prinášajú lesk a luxus do kuchyne. Meď, bronz, ružové zlato a striebro sú obľúbené vo forme kovového digestoru, zásteny alebo kovania. Brúsené zlato a leštený nikel sú tiež trendy a dodávajú priestoru moderný nádych.

moderné kuchyne
gettyimages.com

Čierno-biela klasika

Klasická čierno-biela farebná schéma je nadčasová. Zvoliť sa dá dramatický efekt s čiernymi stenami a kuchynskýmu doskami alebo elegantný vzhľad, kde dominuje biela a čierna slúži ako vyvažujúci prvok.

Prechod k farebnej kuchyni

moderné kuchyne
gettyimages.com

Obavy z výrazných farieb po rokoch prežitých v tlmených odtieňoch sa dajú eliminovať kombináciou dreva, bielej a tmavšieho odtieňa ako uhlová, čierna alebo sivá. Tento prístup ponúka bezpečný spôsob, ako vniesť do kuchyne farebný záujem.

Zvoliť sa dá aj postupný prístup, napríklad začleniť farebné akcenty na koberce, ostrovné sedenie alebo tapety. Týmto spôsobom si dajú vyskúšať rôzne farebné kombinácie bez veľkých zmien.

V roku 2024 sú farebné kuchyne trendom, ktorý prináša do kuchyne štýl. Či už výrazné farby, klasickú čierno-biela kombinácia, teplé drevo alebo lesklé kovové akcenty, možností je nespočetne veľa.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať