Ceny nehnuteľností rastú najrýchlejšie za posledných viac ako 10 rokov, pre niektorých ľudí sú už takmer nedostupné

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Dom, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Ceny nehnuteľností na Slovensku rastú najrýchlejšie za posledných viac ako 10 rokov. Vyplýva to z analytického komentára analytikov úseku meny, štatistiky a výskumu (ÚMS) Národnej banky Slovenska (NBS).

Z faktorov vyplývajúcich na rast cien nehnuteľností možno podľa nich vyzdvihnúť najmä vysokú infláciu a tlmený ekonomický rast, aj v dôsledku vojny, a sprísňovanie menovej politiky. Ako dodávajú, v dôsledku inflácie budú ceny materiálov a práce, ako aj investičný dopyt, tlačiť na ceny smerom nahor.

Na Slovensku je podľa analytikov pomerne málo domácností s dostatočnými vlastnými zdrojmi, ktoré vytvárajú investičný dopyt po nehnuteľnostiach.

Nejasný ekonomický vývoj

Negatívny vplyv inflácie na spotrebu, sprísňovanie menovej politiky a nejasný ekonomický vývoj budú podľa nich pôsobiť skôr tlmiaco na ceny nehnuteľností, najmä z dôvodu negatívneho dopadu na domácnosti s obmedzenými vlastnými zdrojmi.

„Vzhľadom na tieto faktory a na súčasnú zhoršujúcu sa dostupnosť bývania, neočakávame pokračovanie aktuálneho prudkého rastu cien nehnuteľností,“ dodávajú.

Aktuálne rastú ceny rezidenčných nehnuteľností na Slovensku medziročným tempom viac ako 20 percent. „Pre bežnú domácnosť s priemerným príjmom je už bežná nehnuteľnosť takmer nedostupná,“ upozorňujú analytici.

Priemerné ceny nehnuteľností na Slovensku sú už vyššie ako hodnota, ktorú by vedela zafinancovať rodina s dvoma deťmi s priemerným platom bez vlastných úspor iba formou úveru. „V prípade Bratislavského kraja už pomaly nemusí stačiť ani spolufinancovanie v objeme 20 percent vlastného kapitálu,“ dopĺňajú.

Nevídaný jav

Aktuálna dvojciferná inflácia je podľa analytikov nevídaným javom od začiatku existencie hypotekárneho trhu na Slovensku.

„Vyššia inflácia znehodnocuje úspory domácností, a preto motivuje dopyt po investičnej kúpe nehnuteľností. Na druhej strane, vyššia inflácia znamená vyššie náklady na spotrebu a menej voľných prostriedkov, čo môže ovplyvniť dopyt po nehnuteľnostiach v prípade domácností s limitovanými vlastnými zdrojmi,“ konštatujú analytici ÚMS.

Sprísňovanie menovej politiky podľa nich môže krátkodobo zvýšiť investičný dopyt po nehnuteľnostiach z dôvodu poklesu hodnoty finančných aktív. „Na dlhšom horizonte však môže vplývať nárast požadovaných výnosov tlmiaco na ceny nehnuteľností,“ vysvetľujú analytici.

Ako dodávajú, zvyšovanie úrokových sadzieb na úvery na bývanie v dôsledku prísnejšej menovej politiky bude tlmiť dopyt po nehnuteľnostiach.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Národná banka Slovenska