Celosvetové investície do nehnuteľností dosiahli rekordných 1,8 bilióna dolárov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Architektúra, stavba, fasáda, budova
pixabay.com/ilustračné foto

Na úrovni miest zostáva na čele najväčšieho realitného trhu sveta New York, nasleduje Los Angeles a Londýn.

Napriek geopolitickej neistote a spomaleniu ekonomického cyklu sa objem investícií na globálnom realitnom trhu medziročne zvýšil o 18 % a dosiahol nový rekord 1,8 bilióna USD. Vyplýva to zo správy spoločnosti Cushman & Wakefield. Slovensko sa umiestnilo v rebríčku, ktorý analyzuje investičnú aktivitu na globálnom trhu s komerčnými nehnuteľnosťami na 39. mieste s celkovým objemom investícií 0,72 mld. USD a na 35. mieste v rebríčku zahraničných investícií s objemom 0,68 mld. USD. Bratislava pritiahla 0,25 mld. USD zahraničného kapitálu, umiestnila sa na 141. mieste medzi mestami sveta a z pohľadu celkových objemov sa umiestnila na 294. mieste, tiež s 0,25 mld. USD.

Najsilnejším ázijským trhom je Hongkong

Na úrovni miest zostáva na čele najväčšieho realitného trhu sveta New York, nasleduje Los Angeles a Londýn. Šesť z prvých 10 miest z hľadiska celkových investícií je v USA a Európa s Áziou majú po dvoch zástupcoch. Najsilnejším ázijským trhom je Hongkong so 68-percentným nárastom oproti roku 2017. Ako sa ďalej uvádza v správe, 18-percentné zvýšenie investícií do komerčných nehnuteľností vedie Ázia, ktorá je zdrojom kapitálu a cieľom investícií, pričom investície v Ázii predstavujú 52 % všetkých aktivít a 45 % všetkých cezhraničných investícií uskutočňujú ázijskí kupujúci. Celkové investície v ázijsko-tichomorskom regióne vzrástli o 32 % medziročne a v Európe objem transakcií vzrástol o viac ako 16 %.

Londýn sa stal mestom, ktorý priťahuje najviac zahraničných investícií do nehnuteľností, a to podľa Cushman & Wakefield aj na ďalších desať rokov. Objem transakcií smerujúcich do Londýna sa medziročne zvýšil o 47 % na 10,9 mld. USD. Najväčším zdrojom prílevu zahraničného kapitálu sú ázijskí investori, pričom medzi týmito cieľmi prevažuje kancelársky segment, do ktorého prúdi 94 % kapitálu z ázijsko-pacifických krajín.

Madrid sa vracia do prvej päťky

V Európe sa nachádzajú štyri z piatich miest s najsilnejším zahraničným kapitálom. Paríž a Amsterdam už druhý rok držia tretie a štvrté miesto rebríčka a prvýkrát od roku 2009 sa vracia Madrid do prvej päťky. Jediným nemeckým mestom v top desiatke je Berlín, čo je podľa Cushman & Wakefield výrazná zmena oproti roku 2017, kedy Nemecko v rebríčku dominovalo.

Cushman & Wakefield pôsobí v oblasti realitných služieb, kde patrí k najväčším firmám so 48 000 zamestnancami v približne 400 kanceláriách a 70 krajinách sveta. V roku 2017 mala spoločnosť obrat vo výške 6,9 miliardy USD v rámci hlavných služieb správy nehnuteľností, facility a projektového manažmentu, prenájmu, kapitálových trhov, oceňovania a ďalších služieb.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať