Žilinskú automobilku Kia zrejme čaká ďalší boj za vyššie odmeňovanie, odborári prijali deklaráciu

PRIEMYSEL: Výrobný závod Kia Slovakia
Výstupná kontrola vozidiel Kia vo výrobnom závode Kia Slovakia v Tepličke nad Váhom pri Žiline. Teplička nad Váhom, 15. august 2023. Foto: SITA/Milo Fabian

Žilinskú automobilku Kia Slovakia možno čaká ďalší boj za vyššie odmeňovanie. Tunajší odborári prijali deklaráciu „O spravodlivom ohodnotení podielu zamestnancov na výrobných výsledkoch“.

Výrazné prekročenie produkčných plánov

Okrem iného v nej svojmu zamestnávateľovi pripomínajú, že najvýznamnejším faktorom úspechu spoločnosti je ľudská práca. Zároveň zdôrazňujú, že po podpise kolektívnych zmlúv prišlo k viacerým zmenám, ktoré sa týkajú nárokov na spotrebu práce a nadčasovú prácu.

V tejto súvislosti odborári očakávajú výrazné prekročenie produkčných plánov a veľmi úspešný rok. „Sme presvedčení, že požiadavka na odmenu pre zamestnancov nad rámec dohodnutý v kolektívnej zmluve je vzhľadom na okolnosti legitímna a spravodlivá,“ konštatuje deklarácia.

Postoj automobilky

Odbory preto plánujú osloviť zamestnávateľa s požiadavkou na podľa nich spravodlivé finančné riešenie vzniknutej situácie.

V prípade neúspechu vopred vyjadrujú pochybnosti o bezproblémovej organizácii nadčasovej práce a lojalite zamestnancov pri plnení produkčných predstáv zamestnávateľov. Ako sa pritom k požiadavkám postaví samotná automobilka, jasné nie je.

Agentúra SITA ju k uvedenej téme oslovila, jej hovorca Tomáš Potoček však iba stručne reagoval, že uvedenú deklaráciu im odbory nedoručili.

Žilinskej fabrike sa z hľadiska výroby darí

V prvom polroku tohto roku dosiahla rekordných viac ako 185-tisíc vozidiel. Medziročne to predstavuje nárast o viac ako 21-tisíc áut. Za celý minulý rok fabrika vyprodukovala 311-tisíc automobilov. Model Sportage tvoril v prvom polroku 60 % celkovej produkcie, zostávajúca časť pripadla štyrom karosárskym verziám modelu Ceed. Elektrifikované verzie spomínaných modelov tvorili 28 % celkovej výroby.

Kia Slovakia je jediným výrobným závodom spoločnosti Kia Corporation v Európe. Závod bol vybudovaný v období rokov 2004 až 2006. Výroba automobilov ako aj motorov bola spustená v decembri 2006. Kia Slovakia má dlhodobo stabilný počet 3 700 zamestnancov a vyrába modely Kia Ceed v štyroch karosárskych verziách – Ceed, Sportswagon, ProCeed a XCeed. Druhým modelom je športovo-úžitkový Kia Sportage.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Tomáš Potoček
Firmy a inštitúcie Kia Motors CorporationKia Slovakia