Žilinská Kia dosiahla veľký míľnik. Vyrobila sedem miliónov motorov

PRIEMYSEL: Výrobný závod Kia Slovakia
Výstupná kontrola vozidiel Kia vo výrobnom závode Kia Slovakia v Tepličke nad Váhom pri Žiline. Teplička nad Váhom, 15. august 2023. Foto: SITA/Milo Fabian
Tento článok pre vás načítala AI.

Kia Slovakia vyrobila jubilejný 7-miliónty motor. Žilinská fabrika si ako jediný výrobný závod značky Kia v Európe a zároveň aj jediná automobilka na Slovensku vyrába vlastné motory. Produkciu spustila ešte v roku 2006.

Dnes vyrába benzínové a naftové jednotky v dvoch samostatných halách v ktorých zamestnáva vyše sedemsto ľudí. Ako informovala spoločnosť, spomedzi všetkých doteraz vyrobených motorov tvorili 60 % benzínové agregáty, v tomto roku je tento pomer až 87 %.

Najmodernejšie technológie

„Pri výrobe motorov sa využívajú najmodernejšie technológie a obrábacie stroje, ktoré zabezpečujú veľmi presné obrábanie častí motora, s presnosťou na mikróny. Finálne produkty sa vyznačujú minimálnou chybovosťou,“ uviedol vedúci výroby motorov v Kia Slovakia Juraj Kajánek. Aktuálne sú pre fabriku veľkou výzvou predovšetkým projekty súvisiace s emisnými normami Euro 6e a Euro 7.

Vyváža aj do iných závodov

„Kia Slovakia už od začiatku produkcie exportovala vyrobené motory aj do iných automobilových závodov. Ide najmä o sesterský závod Hyundai Motor Manufacturing Czech, kam každoročne smeruje takmer polovica produkcie. Za prvých 10 mesiacov tohto roka to bolo 190-tisíc motorov, čo predstavuje 44 % našej výroby,“ doplnil hovorca fabriky Tomáš Potoček.

V menšom množstve vyváža spoločnosť aj do závodu Hyundai v Turecku, v minulosti dodávala aj do závodu v Indii.

Kia Slovakia je jediným výrobným závodom spoločnosti Kia Corporation v Európe. Závod bol vybudovaný v období rokov 2004 až 2006. Výroba automobilov ako aj motorov bola spustená v decembri 2006. Kia Slovakia má dlhodobo stabilný počet 3 700 zamestnancov a vyrába modely Kia Ceed v štyroch karosárskych verziách – Ceed, Sportswagon, ProCeed a XCeed. Druhým modelom je športovo-úžitkový Kia Sportage.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Tomáš Potoček
Firmy a inštitúcie HyundaiKia Slovakia