Volkswagen Slovakia dosiahol vlani historicky najvyšší obrat takmer 11,8 miliardy eur. Prijíma vyše 1 500 nových zamestnancov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VW
Foto: ilustračné, pixabay.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Volkswagen Slovakia dosiahol v minulom roku obrat vo výške 11,76 mld. eur. Ako na svojej výročnej tlačovej konferencii informovala automobilka, ide o historicky najvyššiu sumu. Vlani boli tržby spoločnosti na úrovni 9,73 mld. eur. Zisk pred zdanením sa zvýšil o 15 % na 319 mil. eur. Investične silné obdobie pokračovalo aj v uplynulom roku, pričom výška investícií do nových projektov dosiahla 423,6 mil. eur.

„Výsledky za rok 2023 odzrkadľujú veľké nasadenie tisícok zamestnancov naprieč celým podnikom v kombinácii s efektívnym využívaním zdrojov, znižovaním nákladov a čiastočnou stabilizáciou dodávateľského reťazca. Toto všetko sa nám podarilo napriek ešte stále pretrvávajúcim náročným globálnym podmienkam. Zároveň sme úspešne odštartovali sériovú výrobu šiestich produktových noviniek,“ uviedol predseda predstavenstva Volkswagen Slovakia Wolfram Kirchert.

Zmeny v treťom segmente

Vďaka zlepšujúcej sa situácii v dodávateľskom reťazci a logistike zvýšila automobilka počet vyrobených vozidiel o 22,4 % na 328 927 kusov. Najväčšie zmeny nastali v treťom segmente, kde bola koncom roka ukončená výroba modelov Volkswagen up! a e-up! spolu s kompaktným SUV Škoda Karoq. Nahradili ich nové generácie modelov Volkswagen Passat a Škoda Superb Combi, ku ktorým nedávno pribudla v sériovej výrobe Škoda Superb vo verzii limuzína.

Aktuálne sa tak v Bratislave vyrába v troch segmentoch 8 modelov štyroch koncernových značiek. V martinskom závode v minulom roku vyrobili viac ako 22,8 milióna komponentov pre prevodovky a podvozky.

Ako najväčší exportér v krajine vyváža Volkswagen Slovakia vozidlá do vyše stovky krajín celého sveta. Najväčšími regiónmi z pohľadu obratu sú Európa s podielom 40 %, nasleduje Severná Amerika a Čína. Materiál na výrobu vozidiel nakúpil vlani v objeme 9,7 mld. eur, 26 % z toho utŕžili slovenskí dodávatelia.

Odmena za dosiahnutý hospodársky výsledok

Volkswagen Slovakia vypláca zamestnancom dlhodobo odmenu za dosiahnutý hospodársky výsledok, ktorá za rok 2023 predstavuje 2 021 eur.

„Podarilo sa nám zachovať všetky prvky odmeňovania a druhý rok po sebe sme dorovnali výšku tarifných tried do úrovne skutočne dosiahnutej medziročnej miery výšky inflácie za príslušný kalendárny rok, vďaka čomu výrazne stúpol priemerný mesačný príjem zamestnancov,“ zhodnotil Kirchert.

Priemerný hrubý mesačný príjem zamestnancov bez započítania manažmentu dosiahol v uplynulom roku 2 688 eur. Zároveň podnik poskytol zamestnancom benefity v hodnote 24,5 mil. eur. Aktuálne rozširuje svoj tím a v tomto roku prijíma viac ako 1 500 nových zamestnancov, predovšetkým do výroby vozidiel, kde sú najžiadanejší uchádzači s elektrotechnickým vzdelaním.

Volkswagen Slovakia vyrobil na Slovensku od roku 1991 viac ako 7 miliónov vozidiel. Je pilierom slovenského exportu a najväčším súkromným zamestnávateľom. Spoločnosť u nás od svojho vzniku preinvestovala viac ako 5,5 miliardy eur.

Vyrába 8 modelov vozidiel štyroch koncernových značiek: Volkswagen Touareg, Audi Q7, Audi Q8, Porsche Cayenne, Porsche Cayenne Coupé, Volkswagen Passat, Škoda Superb a Škoda Superb Combi. V závode v Martine produkuje komponenty pre prevodovky a podvozky.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Volkswagen Slovakia