Sulíkovo ministerstvo rokovalo so zamestnávateľmi, upravili sa niektoré časti manuálu testovania vo firmách

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Richard Sulík, manuál

Ministerstvo hospodárstva SR po rokovaní so zamestnávateľmi mierne upravilo niektoré časti manuálu testovania vo firmách. Ako pre agentúru SITA uviedol rezort, upresnil sa postup pri likvidácii odpadu po testovaní a presnejšie sa definovala aj následná finančná kompenzácia za testovanie.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

Do manuálu zároveň pribudol link na zoznam mobilných odberových miest, v ktorých je antigénové testovanie spoplatnené sumou vo výške päť eur a po novom je v ňom aj explicitne uvedené, ako sa má postupovať v prípade zistenia pozitivity zamestnancov.

Rozhodne štát

Zamestnávatelia ocenili, že rezort hospodárstva reagoval na ich požiadavky rýchlo. S ministrom sa podľa generálneho sekretára Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Andrejom Laszom rozprávali aj o pokračovaní testovania.

„Návrhy zamestnávateľov smerovali k tomu, aby sa testovanie vrátilo naspäť na MOMky, kde by si každá neočkovaná a neprekonaná osoba spravila test. To či by to bolo na jej náklady alebo spolufinancované štátom, prípadne či by išlo o jeden či viac testov týždenne je na rozhodnutí štátu,“ priblížil.

Výzva pre mnoho zamestnávateľov

Rokovania sa zúčastnila aj Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR. Tá pripomenula, že naplánovať testovanie vo veľkom podniku nie je logisticky jednoduché a vyžaduje si dôkladnú prípravu.

„Nakoľko je aktuálne mimoriadne zvýšený dopyt po testoch, výzvou pre stále mnoho zamestnávateľov je okrem iného aj to, či sa im ich podarí zabezpečiť dostatočné množstvo,“ upozornila.

Opätovne apelovala na pravidelnú komunikáciu aj so zástupcami zamestnávateľov a poukázala aj na diskutabilný efekt pravidelného testovania. Zamestnávatelia sú skôr za dôraznejšie presadzovanie očkovania.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej LaszRichard Sulík
Firmy a inštitúcie AZZZ Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SRMinisterstvo hospodárstva