O finálnej podobe emisnej normy Euro 7 sa stále rokuje, Slovensko ju označilo za ambicióznu až nereálnu

Diesel, auto, výfuk
Foto: ilustračné, www.istockphoto.com
Tento článok pre vás načítala AI.

O finálnej podobe emisnej normy Euro 7 sa stále rokuje, Slovensko svoj postoj nezmenilo. Pre agentúru SITA to uviedlo Ministerstvo dopravy SR.

Sme ďaleko od definitívy

Návrh nariadenia je momentálne predmetom rokovaní v Rade EÚ a Európskom parlamente. Tieto dve inštitúcie k nemu musia prijať stanovisko a až následne budú pokračovať trialógy a vyjednávania o konečnom znení normy.

„Momentálne sa nedá časovo odhadnúť, kedy bude tento predpis schválený. Súčasný stav rokovaní má ešte ďaleko od definitívneho schválenia,“ zhodnotil rezort.

Slovensko malo výhrady

V Rade EÚ sa momentálne španielske predsedníctvo snaží nájsť vhodný kompromis, za ktorý by členské štáty boli ochotné zahlasovať. „Slovensko malo k predloženému návrhu výhrady, a preto v skupine ôsmich členských štátov k návrhu uplatnili pripomienky a vytvorili blokačnú menšinu,“ priblížilo ministerstvo.

Emisná norma Euro 7 je témou už niekoľko mesiacov. Slovensko jej prvotný návrh označilo ako ambiciózny až nereálny. Proti sa postavili aj zástupcovia slovenského automobilového priemyslu, podľa nich by mal fatálne následky na celý automobilový priemysel únie. Samotnému návrhu vyčítajú aj fakt, že je veľmi nejasný a výrobcovia majú problémy sa na prípadné zmeny pripraviť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EP Európsky parlamentMinisterstvo dopravy SRRada EÚ