MAHLE Behr plánuje na Orave investovať do rozšírenia výroby vyše 9 miliónov eur, vytvorí tak desiatky pracovných miest

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Senior, práca
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Spoločnosť MAHLE Behr plánuje na Orave rozšíriť výrobu modulov recirkulácie výfukových plynov. V Slanici v okrese Námestovo chce do konca roka 2025 preinvestovať viac ako 9,5 mil. eur a vytvoriť 60 nových pracovných miest.

Pri projekte počíta aj s pomocou štátu. Podľa návrhu Ministerstva hospodárstva SR by investičný stimul mohol byť vo forme úľavy na dani v celkovej hodnote 1,5 mil. eur. O jeho pridelení rozhodne vláda.

Investičný zámer

„Cieľom investičného zámeru je výroba vysokotlakových a nízkotlakových modulov EGR. Recirkulácia výfukových plynov (EGR) je technika znižovania emisií, ktorá sa používa v benzínových/plynových a naftových motoroch na zníženie oxidov dusíka. Systém EGR funguje tak, že vracia časť výfukových plynov do spaľovacích komôr motora cez sacie potrubie, znižuje teploty spaľovania, a tým znižuje množstvo emitovaných NOx,“ uvádza sa v materiáli.

MAHLE Behr už pritom vyrába moduly recirkulácie výfukových plynov pre dieselové motory osobných automobilov, ktoré sú súčasťou výfukového potrubia.

Tiet však nie sú v súlade s normami EURO 7. Investícia zahŕňa obstaranie automatizovaných výrobných liniek, výroba by vďaka tomu mala vzrásť o asi 30 %. Začatie výroby je naplánované na jún 2024 a dosiahnutie plnej plánovanej kapacity o tri roky neskôr.

Produktové portfólio

MAHLE Behr Námestovo je súčasťou nemeckej skupiny MAHLE Group. Jej produktové portfólio zahŕňa všetky technológie týkajúce sa hnacej sústavy, klimatizačných technológií, ako aj ich kombinácie.

Okrem toho skupina ponúka integrované systémové riešenia pre e-mobilitu. Produkty MAHLE sa montujú do osobných automobilov, úžitkových vozidiel, mobilných strojov, železničných vozňov a námorných aplikácií.

Skupina má približne 160 výrobných závodov po celom svete a prevádzkuje 12 hlavných výskumných a vývojových centier. MAHLE zamestnáva viac ako 71 000 zamestnancov. Na Slovensku pôsobí okrem MAHLE Behr Námestovo aj MAHLE Behr Senica, MAHLE Industrial Thermal Systems Námestovo a MAHLE Engine Components Slovakia.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Mahle Behr Senica s.r.o.MH Ministerstvo hospodárstva SRVláda SR