Export je motorom slovenskej ekonomiky, politické strany diskutujú s Radou exportérov o zásadných reformách (video)

Lukáš Parízek
Predseda Rady slovenských exportérov Lukáš Parízek. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
Tento článok pre vás načítala AI.

Politické strany majú záujem o zásadné reformy a systémové zmeny v oblasti podpory exportu. Také sú podľa Rady slovenských exportérov závery diskusií, ktoré pred nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami viedla s ich zástupcami. Tí sa okrem toho zhodli aj na nevyhnutnom navýšení finančných prostriedkov pre túto oblasť.

Slovensko zaostáva

Zatváranie slovenských veľvyslanectiev, neefektívne vydávanie vývozných licencií, nedostatočne flexibilné nástroje financovania či absentujúca komunikáciu medzi štátom a podnikateľským sektorom pritom diskutujúci identifikovali ako oblasti, ktoré majú za príčinu zaostávanie Slovenska oproti susedným krajinám v regióne.

Zároveň sú dôvodom klesajúcej konkurencieschopnosti našej krajiny ako aj znižovania jej atraktivity pre zahraničné investície.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Export je motorom ekonomiky

Uvedomujem si, že export nie je téma číslo jedna pre všetky politické strany, ale pri dôkladnejšej analýze prídeme na to, že rozvoj zahraničného obchodu, ktorý naplní štátny rozpočet a zveľadí slovenské firmy, bude mať priamo či nepriamo ruka v ruke s hospodárskym rastom za následok zlepšenie ekonomickej situácie a progres vo všetkých problémových oblastiach v našej spoločnosti,“ uviedol predseda rady Lukáš Parízek. Zdôraznil, že práve export je motorom slovenskej ekonomiky.

Do diskusie s názvom „Rozvoj Slovenska prostredníctvom zahraničného obchodu“ dostali pozvanie všetky politické strany, ktoré sa v prieskumoch pohybujú nad piatimi percentami a majú koaličný potenciál. Júnového prvého kola debaty sa zúčastnili zástupcovia strán Smer-SD, Hlas-SD, SaS a KDH, v druhom septembrovom kole mali svoje zastúpenie strany Sme rodina, OĽANO a priatelia, Demokrati a Hnutie Republika.

Rada slovenských exportérov je profesionálna platforma firiem a odborníkov, ktorá vznikla v roku 2020 s ambíciou podporovať slovenský zahraničný obchod a presadzovať ich záujmy v celospoločenskej diskusii. V súčasnosti má vyše 100 partnerov a členov zo všetkých segmentov, ktorí exportujú produkty a služby do celého sveta.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lukáš Parízek
Firmy a inštitúcie Hlas - sociálna demokraciaHnutie RepublikaKDH Kresťanskodemokratické hnutieOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiRada slovenských exportérovSaS Sloboda a SolidaritaSme rodinaSmer - SSDStrana Demokrati